Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

W momencie kiedy jesteś młodą osobą a twoja linia włosów zaczyna się cofać oraz korona głowy się przerzedza powinieneś zacząć się zastanawiać co jest przyczyną.  Na szczęście istnieje wiele możliwości aby zatrzymać proces łysienia androgenowego lub przynajmniej go spowolnić.

Czym jest spowodowane łysienie typu męskiego ?

Zdecydowana większość przypadków  utraty włosów u mężczyzn jest spowodowana genetyką.  Powszechnie proces ten nazywa się łysieniem androgenowym lub łysieniem typu męskiego.  Statystyki podają że 95% przypadków wypadania włosów u mężczyzn to właśnie ten rodzaj łysienia.  Destrukcję powoduje zmieniona forma testosteronu czyli DHT (dihydrotestosteron).

Jak taka uboczna forma testosteronu może osłabiać cebulki włosów ?

Mieszki włosowe są wrażliwe na DHT i z czasem zaczynają się kurczyć.  Im krótszy staje się mieszek włosowy tym jego żywotność również się skraca.  Finalnie pod wpływem DHT mieszki włosowe przestają produkować włosy. Jeżeli chodzi  o łysienie typu męskiego postępuje ono według 2 wzorców:

– Włosy zaczynają się cofać w okolicach skroni oraz przerzedzają się na czubku głowy.  Finalnie na głowie powstaje coś na kształt podkowy tzn. włosy tak się zaczynają układać.

-Stopień łysienia androgenowego ocenia się za pomocą systemu klasyfikacji  Norwooda. Składa się on z 7 etapów które odnoszą się do postępowania utraty włosów. Dzięki tej skali możemy zakwalifikować  łysienie odnosząc się do poszczególnych etapów i stopnia nasilenia.

W jakim wieku zaczynają wypadać włosy ?

Kiedy w pewnym momencie zauważysz że twoje włosy są cieńsze niż wcześniej pocieszeniem dla Ciebie może być fakt że łysienie androgenowe dotyka większą część mężczyzn na pewnym etapie ich życia.

Według naukowców u mężczyzn którzy mają skłonności genetyczne przy łysieniu androgenowym proces utraty włosów przedstawia się następująco:

-około 25% mężczyzn z dziedzicznym łysieniem typu męskiego zaczyna tracić włosy przed 21 rokiem życia.

– W wieku 35 lat około 66% mężczyzn doświadczy pewnego stopnia utraty włosów.

– W wieku 50 lat około 85% mężczyzn będzie miało cieńsze i osłabione włosy.

Pozostałe powody utraty włosów u mężczyzn

Łysienie androgenowe jest głównym powodem utraty włosów u mężczyzn ale warto też po krótce odnieść się do innych przyczyn utraty włosów.

W przypadku łysienia typu męskiego jedynym zauważalnym efektem jest postępujące przerzedzanie się włosów. Inaczej jest kiedy wypadanie włosów nie jest spowodowane łysieniem androgenowym. Charakterystyczne jest również to że w przypadku innych powodów utraty włosów ciężko jest przewidzieć postęp łysienia ponieważ nie można odnieść się do żadnego wzorca (skala Norwooda w łysieniu typu męskiego).  Wtedy proces łysienia może przebiegać na całym obszarze głowy lub w kilku miejscach. Poniżej przedstawiamy powody i warunki innych rodzajów łysienia. Niektóre procesy wypadania włosów mogą być trwałe a inne odwracalne.

– łysienie plackowate. Przy tym rodzaju łysienia następuje sytuacja gdzie układ odpornościowy organizmu omyłkowo atakuje zdrowe mieszki włosowe, co prowadzi do wypadania włosów. Zazwyczaj na głowie między włosami tworzą się puste miejsca. Schorzenie to może obejmować również inne miejsca na ciele np. brodę, rzęsy lub brwi. Włosy mogą odrosnąć lub nie.

– łysienie telogenowe. Nadmierne wypadanie włosów może czasami nastąpić po upływie 2-3 miesięcy od jakiegoś traumatycznego przeżycia. Wypadanie włosów może być spowodowane wypadkiem, drastyczną utratą wagi, chorobą, operacją lub jakimś rodzajem stresu  psychicznego. Włosy zazwyczaj odrastają w ciągu około 2 do 6 miesięcy.

-Niedobór żywieniowy.  Optymalny poziom żelaza jest niezbędny dla ogólnego zdrowia człowieka        a także dla prawidłowego wzrostu i zachowania dobrej kondycji włosów. Odpowiedni poziom witaminy D, białka oraz innych witamin są również niezbędne do zachowania zdrowych włosów. Niedobór jednego z tych składników lub więcej może doprowadzić do utraty większej ilości włosów niż zwykle.

Leki które mogą powodować wypadanie włosów

Najczęściej wypadanie włosów ustępuje po zaprzestaniu przyjmowania leków. Niektóre ze znanych leków to:

– leki chemioterapeutyczne

– leki przeciwgrzybicze, w szczególności worykonazol

– leki na trądzik (izotretinoina)

-leki immunosupresyjne

– antykoagulanty (heparyna,warfaryna)

– leki które obniżają poziom cholesterolu (symwastatyna-Zocor, atorwastatyna-Lipitor)

– leki na obniżenie ciśnienia  krwi (beta-blokery oraz inhibitory ACE)

– leki przeciwdepresyjne (sertralina-Zoloft), (fluoksetyna-Prozac)

Jakie są najskuteczniejsze sposoby na zatrzymanie wypadania włosów

Leczenie wypadania włosów a w szczególności  łysienie typu męskiego można zahamować poprzez stosowanie środków wcieranych w głowę lub zastosowanie bardziej inwazyjnych metod np. transplantacji włosów. Oto niektóre z bardziej popularnych i skutecznych metod łysienia:

– Finasteryd (Propecia oraz Proscar)oraz minoxidil (Regaine,Ioniten).  Finasteryd jest dostępny wyłącznie w postaci tabletek i można go nabyć na receptę. Minoxidil stosuje się miejscowo i jest dostępny bez recepty. Upłynie co najmniej 6 miesięcy zanim leczenie przyniesie porządane rezultaty.

– Leczenie laserowe – terapia laserowa z niskim poziomem natężenia laseru może ożywić krążenie w skórze głowy i stymulować mieszki włosowe do wzrostu. Jest to nowa metoda i jest uznawana za skuteczną i bezpieczną. Jest to również mniej inwazyjna metoda niż zabiegi przeszczepu włosów. Choć badania dotyczące terapii laserowej i wzrostu włosów są ograniczone niektóre badania wykazały zachęcające wyniki.  Jednym z przykładów jest badanie trusted source które obejmowało grupę 41 mężczyzn w wieku od 18 do 48 lat. Wykazano 39% wzrost włosów u uczestników którzy przeszli ten rodzaj zabiegu.

– Operacje przeszczepu włosów – Wśród metod przeszczepu włosów najbardziej znanymi są FUE, DHI oraz FUT. Wszystkie te metody były już niejednokrotnie opisywane na Blogu.

Czy można przyczynić się do wyhamowania procesu łysienia ?

– łysienie typu męskiego jest chorobą dziedziczną. Bardzo trudno jest w sposób nieoperacyjny odwrócić postępowanie tego schorzenia. Możliwe jest zapobieganie lub w znaczący sposób ograniczenie procesu gubienia włosów.

-Finasteryd i Regaine to dwa znane środki z potwierdzoną skutecznością które mogą ograniczyć łysienie androgenowe. Po zaprzestaniu stosowania tych środków łysienie może wrócić dlatego warto porozmawiać z lekarzem czy są to leki odpowiednie dla danej osoby i jej potrzeb.

Aby zapobiec wypadaniu włosów warto też zastosować następujące rozwiązania:

– Wykonywanie regularnych masaży głowy co może pobudzić osłabione mieszki włosowe do wzrostu.

– Rzucenie palenia. Starsze badania sugerują że istnieje bezpośredni związek pomiędzy wypadaniem włosów i paleniem.

– Zredukuj stres poprzez wysiłek  fizyczny, konsultacje psychologiczne lub ćwiczenia które pomogą zarządzać twoim głębokim oddechem.

– Wprowadź dobrze zbilansowaną dietę w żelazo, białko i pozostałe witaminy.

– Zmień leki. Jeżeli podejrzewasz że przyjmowane przez Ciebie leki mogą wpłynąć na wypadanie włosów skonsultuj ten problem z lekarzem.

Linia czoła

Jeśli masz łysinę lub cofającą się linię włosów, prawdopodobnie jest to spowodowane twoimi genami. W 95 % przypadków u mężczyzn łysienie jest spowodowane poprzez łysienie androgenowe inaczej łysienie typu męskiego. Dotyczy to mężczyzn w każdym wieku a może się rozpocząć już poniżej 21 roku życia. Choć nie można zapobiec łysieniu typu męskiego istnieją dziś sposoby na spowolnienie wypadania włosów. Niektóre opcje obejmują leki takie jak finasteryd  (Propecia, Proscar) oraz minoxidil (Regaine, loniten, terapię laserową oraz operacje przeszczepu włosów. Warto skonsultować się z firmą Skymed Polska która prowadzi bezpłatne konsultacje i oferuje pomoc w zakresie transplantacji włosów w Turcji.

Ostatnie wpisy

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku, zwane również łysieniem w młodym wieku, jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. To problem, który może dotknąć nawet młodszych niż…
Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów – jaki jest między nimi związek? Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Choć…
Depresja a wypadanie włosów

Depresja a wypadanie włosów

Hasło depresja a wypadanie włosów ostatnio zdobywa na popularności wśród internautów. Mimo iż może wydawać się to nieintuicyjne, naukowcy coraz częściej zauważają związek między tymi…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację