Czym jest tak naprawdę włos ? Okazuje się że jego budowa wcale nie należy do najprostszych. Można z całą pewnością stwierdzić że jest to wyspecjalizowany wytwór naskórka który charakteryzuje wyłącznie ssaki. Jest to twór który składa się z twardej, spoistej keratyny. Panadto jest zrogowaciały i nitkowaty. Włosy znajdują się na całej skórze. Wyjątek stanowią dłonie, wargi , podeszwy a także miejsca zgięć stawów. Istotnym elementem który odnosi się do włosa jest mieszek włosowy. Jest to struktura zagłębienia która tworzy kanał. Do mieszka włosowego przyczepiony jest mięsień przywłosowy a sam kanał połączony jest z przewodami gruczołów łojowych. To właśnie z tego kanału wyrastają włosy. Niekiedy na skórze są widoczne swoiste zagłębienia tzw. pory. Są to lejkowate ujścia mieszka włosowego.

Rola włosów

Włosy pełnią 2 podstawowe funkcje – termoregulacyjną i ochronną. U ludzi funkcje te zostały w znaczący sposób ograniczone. Ludzie posiadają włosy tylko na głowie, kończynach, dołach pachowych i w ograniczonym zakresie w okolicach intymnych. Bardzo cienka warstwa włosów czyli meszek występuje praktycznie na całej powierzchni skóry jednak jest w dużym stopniu niewidoczna. Brwi u człowieka zabezpieczają oczy. Podobna funkcję choć w mniejszym stopniu pełnia rzęsy.

Budowa włosa

Włos składa się z:

– korzenia

– łodygi

– pochewki (otoczki)

– brodawki

– opuszczki (cebulki)

Keratyna jest elementarnym składnikiem włosa. Innym składnikiem jest pigment w skład którego wchodzą melanina nadająca włosom kolor oraz tłuszcze i związki mineralne.

Naskórek jest elementem skóry gdzie wytwarzana jest keratyna. Keratyna jest zbudowana ze związków siarki i azotu. Spełnia ona funkcję ochronną. Dzięki melaninie nasza skóra i włosy mają kolor. Melaninę charakteryzują 2 barwiniki – ziarnisty dający włosom ciemny odcień i rozproszony powodujący jasne zabarwienie włosów. Melanina nie jest związkiem rozpuszczającym się w wodzie natomiast w prosty sposób rozpuszcza się w kwasach i zasadach.

Średnio na głowie człowieka znajduje się od 100 000 tys. Do 150 000 tys. włosów. W 1cm3 znajduje się 150- 500 włosów ciemnych oraz 180-800 włosów jasnych. Pewnie można sobie postawić pytanie dlaczego włosów jasnych jest więcej niż włosów ciemnych. Odpowiedź jest prosta. Włosy jasne są bardziej cienkie niż ciemne. Jeżeli chodzi o kolor włosów to jest on zależny od kilku czynników. Najważniejsze z nich to: dziedziczenie, klimat, rasa oraz barwnik (melanina). Jak już wcześniej było wspomniane kolor włosów zależy od melaniny. Możemy rozróżnić tu eumelaninę – im jej więcej tym włosy mają ciemniejszy kolor oraz feomelaninę która rozjaśnia włosy.

Czas i fazy wzrostu włosów

Można wyróżnić kilka okresów wzrostu włosów. Generalnie dzielimy je na:

Anagen (faza wzrostu)

Katagen (faza zaniku)

Telogen (faza wypadania)

Anagen – Jest aktywną fazą wzrostu włosów w mieszku włosowym. Następuje intensywny podział komórek macierzy w celu produkcji nowego włosa. Anagen trwa średnio około 2 do 7 lat. Podczas normalnego procesy wzrostu włosów w fazie anagenu znajduje się 90% włosów.

Katagen – Kiedy kończy się faza wzrostu następuje etap zanikania, który trwa od 14 do 21 dni. W tym czasie następuje przebudowa włosa. Macierz zanika i włos zostaje wypchnięty na powierzchnie skóry. Około 3% włosów na skórze znajduje się w fazie katagenu.

Telogen – Faza wypadania. Można stwierdzić że w tej fazie we wnętrzu włosa nie zachodzą żadne procesy przemiany materii i włos jest całkowicie zrogowaciały. W ciągu 30-90 dni cebulka staje się coraz bardziej cienka i finalnie wypada ponieważ jednocześnie następuje w tym miejscu wzrost nowego włosa. W fazie telogenu jest około 15% włosów na głowie.