Dobrą informacją jest to że utrata włosów nie zawsze jest całkowita i u mężczyzn przebiega z różnym nasileniem. Zła informacja to taka że może być sygnałem poważnych kłopotów ze zdrowiem.
Najczęściej intensywny proces łysienia u mężczyzn jest łączony z łysieniem androgenowym.
Łysienie typu męskiego najczęściej objawia się cofającą linią włosów oraz przerzedzeniem wierzchołka głowy które z czasem postępuje. Jeżeli utrata włosów nie jest spowodowana łysieniem androgenowym i zaczniesz widzieć duże kępy włosów pod prysznicem jasne jest że może wzbudzić to w Tobie niepokój.
Istotny jest fakt że jeżeli widzisz włosy w szczotce po uczesaniu jest to normalne zjawisko i nie powinno budzić to w Tobie zdziwienia. Człowiek dziennie traci od 100 do 200 włosów – mówi Dr Medycyny, Dermatolog Anthony Rossi z Memorial Sloan Kettering Cancer Center . Nawet jeżeli są to większe ilości wcale powodem nie musi być łysienie typu męskiego. Poniżej znajdziesz kilka powodów które mogą się przyczynić do osłabienia włosów i zwiększonego ich wypadania. Odpowiemy ci również na pytanie jak temu zaradzić.
Niewłaściwe funkcjonowanie tarczycy
Jeżeli zaczynają się problemy z tarczycą wypadanie włosów jest częstym ich objawem. Dobre działanie tego organu pozytywnie wpływa na jakość i wzrost włosów. Osłabienie stanu włosów może wystąpić zarówno w sytuacji nadczynności jak i niedoczynności tarczycy. Charakterystyczne dla problemów tarczycy jest utrata włosów na całej powierzchni głowy a nie w konkretnych miejscach. Czasem również włosy mogą wypadać z innych części w ciele. Na szczęście wystarczy zrobić podstawowe badania przesiewowe aby sprawdzić poziom hormonów tarczycy. W sytuacji kiedy twoje wyniki są nieprawidłowe endokrynolog oraz dermatolog mogą skutecznie pomóc poprzez przepisanie właściwych leków. Po terapii powinieneś zauważyć znaczącą poprawę stanu włosów.
Wysoki poziom stresu albo poważna choroba
Utrata włosów może być też spowodowana wysokim stanem stresu. Wtedy jest to widoczne na całej głowie a nie tylko w konkretnym jej miejscu. Jest to oznaka że twoje mieszki włosowe przechodzą w fazę hibernacji – mówi Rajani Katta, profesor Dermatologii z Baylor College of Medicine. Mieszki włosowe przechodzą przez różne fazy wzrostu a w fazie spoczynku włosy bardzo łatwo wypadają. Taki stan może wywołać silne napięcie fizyczne i emocjonalne. Nie jest znany jeszcze dokładny przebieg tego procesu ale wielu badaczy sugeruje że dzieje się to za sprawą podniesienia hormonów stresu. Utrata włosów jest zwykle widoczna w ciągu 3 do 6 miesięcy. Żeby włosy wróciły do poprzedniego stanu potrzebny jest ten sam okres. Istotne jest to że najczęściej są to sytuacje przejściowe i poprawa kondycji włosów pojawia się samoczynnie.
Infekcje
Kiedy widać okrągły płat skóry na głowie istnieje duże ryzyko infekcji grzybiczej – mówi Katta. Grzybica może przenieść się poprzez bezpośrednie obcowanie z osobą zarażoną lub korzystanie z tych samych rzeczy np. ręczniki lub pościel. Jest to schorzenie mocno zaraźliwe. Objawami są zaczerwienienie lub łuszczenie się skóry. Czasem mogą powstać guzki ropne w miejscu wypadania włosów. Jeżeli wynik na grzybicę okaże się pozytywny zwykle potrzebujesz leku przeciwgrzybiczego w celu wyleczenia infekcji. Kiedy infekcja zniknie twoje włosy zaczną odrastać.
Zapalenie skóry głowy
Mocne stany zapalne łuszczycy które objawiają się czerwonymi, łuszczącymi się płatami na skórze głowy, albo łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą również powodować szybki proces utraty włosów – mówi Dr Medycyny Robert Anolik z Nowego Jorku. W takim przypadku na powierzchni swojej głowy zauważysz czerwone place oraz będą widoczne białe lub żółte łuski z łupieżem . Czasem pomagają zwykłe szampony przeciwłupieżowe ale najczęściej kończy się na wizycie u dermatologa.
Przyjmowanie leków i suplementów diety
Każdy organizm może reagować inaczej na dany rodzaj przyjmowanego leku. Do leków które mogą mieć działanie osłabiające włosy należą sterydy, leki przeciwdepresyjne, pochodne witaminy A (izotretynoina) – Accutane, które mają też działanie w leczeniu ciężkiego trądziku. Lek na nadciśnienie tętnicze szczególnie betablokery (propranolol) mają również działanie niepożądane w kontekście wypadania włosów. W takich sytuacjach kiedy stosujemy tego rodzaju środki ich zmiana może doprowadzić do powrotu normalnego stanu. Warto również zwrócić uwagę na przyjmowane przez nas suplementy diety. Wiele z nich zawiera wysokie poziomy witaminy A oraz selenu. Czasem może to stanowić problem jeżeli dieta jest już różnorodna i bogata i następuje zwiększenie utraty włosów.
Dieta wegańska
Ten rodzaj diety staje się coraz bardziej modny. W sytuacji gdy nie zapewnisz sobie odpowiednich poziomów żelaza twoje włosy mogą stać się cieńsze i bardziej podatne na wypadanie. Dzieje się tak ponieważ brak żelaza wprowadza twoje ciało w tryb przetrwania i składniki odżywcze oraz tlen są używane do ważniejszych celów niż twoje włosy. W takiej sytuacji wskazane jest zrobienie testów krwi. Jeśli wynik jest zły lekarz zaleca przyjmowanie suplementów z żelazem lub zmianę diety. Po wprowadzeniu odpowiedniego bilansu przywrócenie dobrego stanu włosów może zająć nawet kilka miesięcy.
Ryzyko niezdiagnozowanej choroby autoimmunologicznej
Łysienie plackowate jest stanem w którym układ odpornościowy atakuje włosy poprzez produkcję nowych komórek – mówi Joshua Zeichner Dr Medycyny, Dyrektor Badań ds. klinicznych i kosmetycznych na oddziale Dermatologii szpitala w Mount Sinai. Ten stan prowadzi do powstania okrągłych plam w miejscach wypadania włosów. W niektórych przypadkach chorzy mogą przechodzić go bardzo ciężko i na całej skórze głowy a także brwiach lub brodzie. Czasem schorzenie pojawia się też na paznokciach w postaci białych plam i wżerów. W sytuacji stwierdzenia łysienia plackowatego lekarze często zalecają zastrzyki z kortyzonem. Inne choroby autoimmunologiczne np. toczeń również często przejawiają się utratą włosów.