Związek pomiędzy wypadaniem włosów a testosteronem jest bardzo złożony. Powszechnie uważa się że łysi mężczyźni mają wysoki poziom testosteronu ale czy to naprawdę prawda?

Według National Institutes of Health łysienie typu męskiego (łysienie androgenowe) dotyka około 60 milionów mężczyzn i 30 milionów kobiet w USA.  Wypadanie włosów jest spowodowane kurczeniem się mieszków włosowych które warunkują cykl wzrostu włosów.  Nowe włosy stają się coraz cieńsze aż finalnie całkowicie zanikają a mieszki przechodzą w stan uśpienia. Tego typu utrata włosów jest spowodowana hormonami  i niektórymi genami.

Różne formy testosteronu

Testosteron istnieje w twoim ciele w różnych postaciach. Najbardziej popularna jest wolna postać testosteronu  która nie jest powiązana z białkami.  Forma ta  ma największe możliwości działania w naszym organizmie.

Testosteron może być również związany z albuminą występującą we krwi. Większość  testosteronu jest wiązana przez SHBG  (sex hormone binding globulin) i zostaje dezaktywowana. Jeśli masz niski poziom SHBG wiąże się to ze wzrostem wolnego testosteronu we krwi.

Dihydrotestosteron powstaje z testosteronu poprzez działanie enzymu. DHT jest pięć razy silniejszy od wolnej formy cholesterolu. Organizm wykorzystuje głównie DHT w prostacie, mieszkach włosowych oraz skórze.

DHT czyli hormon odpowiedzialny za wypadanie włosów

Dihydrotestosteron jest wytwarzany z testosteronu przez enzym 5-alfa reduktazę. Dehydroepiandrosteron (DHEA) również jest enzymem który ma takie działanie ale jest zdecydowanie bardziej powszechny u kobiet. DHT wpływa na skórę, mieszki włosowe i prostatę. Działanie DHT i wrażliwość włosów na ten hormon powoduje ich wypadanie. Badania wykazały działanie DHT również na prostatę. Bez tego hormonu prostata nie rozwija się poprawnie a jego nadmiar może spowodować jej przerost (powiększenie prostaty).

Zmiana wyglądu włosów

Łysienie typu męskiego lub łysienie androgenowe (Male pattern baldness) ma charakterystyczny układ ponieważ przybiera kształt litery M. Łysienie postępuje z przodu głowy oraz następuje zanik włosów na jej wierzchołku. Ostatecznie oba obszary głowy łączą się w kształt litery U. Łysienie androgenowe czasem rozprzestrzenia się nawet na włosy na wysokości klatki piersiowej i nasila się wraz z wiekiem. Dziwne jest to że włosy w zależności od miejsca na ciele w różny sposób reagują na zmiany hormonalne. Dla przykładu wzrost i gęstość włosów na twarzy mogą ulec poprawie podczas gdy inne miejsca stają się łyse.

DHT i inne uwarunkowania

Istnieją dowody że łysienie androgenowe oraz rak prostaty mogą być ze sobą powiązane.  Harvard Medical school podał że mężczyźni których dotknęło łysienie na wierzchołku głowy mają o około 50 % większe ryzyko zachorowania na raka prostaty. Mężczyźni których dotyka łysienie na czubku głowy są też bardziej narażeni na ryzyko choroby wieńcowej. Trwają badania w celu wykazania korelacji pomiędzy DHT a zespołem metabolicznym, cukrzycą czy innymi chorobami.

Genetyka

To nie ilość testosteronu czy DHT powoduje wypadanie włosów. Przyczyną jest wrażliwość mieszków włosowych a ta z kolei jest zależna od uwarunkowań genetycznych. Gen AR wytwarza receptor na mieszkach włosowych który wchodzi w interakcję z testosteronem i DHT. W przypadku kiedy twoje receptory są szczególnie wrażliwe następuje dużo szybsze osłabienie i wypadanie włosów.

Stres, wiek oraz inne czynniki mogą również odgrywać istotną rolę podczas utraty włosów.  Geny są w tym przypadku najbardziej istotnym czynnikiem  a najbardziej na łysienie typu męskiego są narażeni mężczyźni których krewni w linii męskiej również byli pozbawieni włosów.

Mity

Istnieje wiele mitów na temat wypadania włosów a jednym z nich jest to że tacy mężczyźni mają zawsze  wyższy poziom testosteronu. Mężczyźni z łysieniem androgenowym mogą mieć niski poziom testosteronu w układzie krążenia ale mają za to wyższy poziom enzymu który jest odpowiedzialny za przekształcenie testosteronu do DHT. Każdy może mieć mieszki włosowe które będą po prostu bardziej wrażliwe na działanie testosteronu lub DHT.

Wypadanie włosów u kobiet

U kobiet łysienie postępuje w inny sposób. Przerzedzenia pojawiają się na górze głowy i przybierają kształt choinki ale przednia linia włosów nie zanika. Utrata włosów u kobiet jest spowodowana również działaniem DHT na mieszki włosowe.

Zabiegi na wypadanie włosów

Kilka metod które wpływają na ograniczenie wypadania włosów polega na zaburzeniu działania testosteronu i DHT. Finasteryd (Propecia) jest lekiem którego działanie polega na hamowaniu enzymu 5 alfa reduktazy przekształcającego testosteron w dihydrotestosteron. Kobiety podczas ciąży nie mogą stosować tego leku a skutki uboczne występują zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Inny inhibitor 5 alfa reduktazy o nazwie duasteryd (Avodart) jest aktualnie badany pod kątem leczenia łysienia androgenowego. Już jest stosowany na rynku w leczeniu powiększonej prostaty.

Do innych form leczenia możemy zaliczyć:

–  Minoxidil (Regaine)

–  Ketokonazol

– Leczenie laserowe

– Transplantacja włosów