Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

Testosteron a wypadanie włosów – jaki jest między nimi związek? Okazuje się, że sprawa jest dosyć złożona. Powszechnie uważa się, że łysi mężczyźni mają wysoki poziom testosteronu, ale czy to na pewno prawda?

Według National Institutes of Health łysienie typu męskiego (łysienie androgenowe) dotyka około 60 milionów mężczyzn i 30 milionów kobiet w USA. Wypadanie włosów jest spowodowane kurczeniem się mieszków włosowych, które warunkują cykl wzrostu włosów. Nowe włosy stają się coraz cieńsze aż finalnie całkowicie zanikają, a mieszki przechodzą w stan uśpienia. Tego typu utrata włosów jest spowodowana hormonami i niektórymi genami.

Różne formy testosteronu

Testosteron istnieje w twoim ciele w różnych postaciach. Najbardziej popularna jest wolna postać testosteronu, która nie jest powiązana z białkami. Forma ta ma największe możliwości działania w naszym organizmie.

Testosteron może być również związany z albuminą występującą we krwi. Większość testosteronu jest wiązana przez SHBG (sex hormone binding globulin) i zostaje dezaktywowana. Jeśli masz niski poziom SHBG, wiąże się to ze wzrostem wolnego testosteronu we krwi.

Dihydrotestosteron powstaje z testosteronu poprzez działanie enzymu. DHT jest pięć razy silniejszy od wolnej formy cholesterolu. Organizm wykorzystuje głównie DHT w prostacie, mieszkach włosowych oraz skórze.

DHT, czyli hormon odpowiedzialny za wypadanie włosów

Dihydrotestosteron jest wytwarzany z testosteronu przez enzym 5-alfa reduktazę. Dehydroepiandrosteron (DHEA) również jest enzymem, który ma takie działanie, ale jest zdecydowanie bardziej powszechny u kobiet. DHT wpływa na skórę, mieszki włosowe i prostatę. Działanie DHT i wrażliwość włosów na ten hormon powoduje ich wypadanie. Badania wykazały działanie DHT również na prostatę. Bez tego hormonu prostata nie rozwija się poprawnie, a jego nadmiar może spowodować jej przerost (powiększenie prostaty).

Zmiana wyglądu włosów

Łysienie typu męskiego lub łysienie androgenowe (Male pattern baldness) ma charakterystyczny układ, ponieważ przybiera kształt litery M. Łysienie postępuje z przodu głowy oraz następuje zanik włosów na jej wierzchołku. Ostatecznie oba obszary głowy łączą się w kształt litery U. Łysienie androgenowe, określane również jako zakola, czasem rozprzestrzenia się nawet na włosy na wysokości klatki piersiowej i nasila się wraz z wiekiem. Dziwne jest to, że włosy w zależności od miejsca na ciele w różny sposób reagują na zmiany hormonalne. Dla przykładu wzrost i gęstość włosów na twarzy mogą ulec poprawie, podczas gdy inne miejsca stają się łyse.

DHT i inne uwarunkowania

Istnieją dowody na to, że łysienie androgenowe oraz rak prostaty mogą być ze sobą powiązane. Harvard Medical school podał, że mężczyźni, których dotknęło łysienie na wierzchołku głowy, mają o około 50 % większe ryzyko zachorowania na raka prostaty. Mężczyźni dotknięci łysieniem na czubku głowy są też bardziej narażeni na ryzyko choroby wieńcowej. Trwają badania w celu wykazania korelacji pomiędzy DHT a zespołem metabolicznym, cukrzycą czy innymi chorobami.

Genetyka

To nie ilość testosteronu, czy DHT powoduje wypadanie włosów. Przyczyną jest wrażliwość mieszków włosowych, a ta z kolei jest zależna od uwarunkowań genetycznych. Gen AR wytwarza receptor na mieszkach włosowych, który wchodzi w interakcję z testosteronem i DHT. W przypadku kiedy twoje receptory są szczególnie wrażliwe, następuje dużo szybsze osłabienie i wypadanie włosów.

Stres, wiek oraz inne czynniki mogą również odgrywać istotną rolę podczas utraty włosów. Geny są w tym przypadku najbardziej istotnym czynnikiem, a najbardziej na łysienie typu męskiego są narażeni mężczyźni, których krewni w linii męskiej również byli pozbawieni włosów.

Mity – testosteron a wypadanie włosów

Istnieje wiele mitów na temat wypadania włosów, a jednym z nich jest to, że powoduje je nadmiar testosteronu. Mężczyźni z łysieniem androgenowym mogą mieć niski poziom testosteronu w układzie krążenia, ale mają za to wyższy poziom enzymu, który jest odpowiedzialny za przekształcenie testosteronu do DHT. Każdy może mieć mieszki włosowe, które będą po prostu bardziej wrażliwe na działanie testosteronu lub DHT. Za dużo testosteronu nie oznacza, że mężczyzna ma problemy z łysieniem.

Wypadanie włosów u kobiet

U kobiet łysienie postępuje w inny sposób. Przerzedzenia pojawiają się na górze głowy i przybierają kształt choinki, ale przednia linia włosów nie zanika. Utrata włosów u kobiet jest spowodowana również działaniem DHT na mieszki włosowe.

Zabiegi na wypadanie włosów

Kilka metod, które wpływają na ograniczenie wypadania włosów polega na zaburzeniu działania testosteronu i DHT. Finasteryd (Propecia) jest lekiem, którego działanie polega na hamowaniu enzymu 5 alfa reduktazy przekształcającego testosteron w dihydrotestosteron. Kobiety podczas ciąży nie mogą stosować tego leku, a skutki uboczne występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Inny inhibitor 5 alfa reduktazy o nazwie duasteryd (Avodart) jest aktualnie badany pod kątem leczenia łysienia androgenowego. Już jest stosowany na rynku w leczeniu powiększonej prostaty.

Do innych form leczenia możemy zaliczyć:

–  Minoxidil (Regaine)

–  Ketokonazol

– Leczenie laserowe

– Transplantacja włosów

Profesjonalna klinika SkyMed rozwiąże Twój problem z wypadaniem włosów

Łysienie to problem, z którym boryka się wiele osób. Warto zdecydować się na przeszczep włosów w sprawdzonej klinice SkyMed, w której specjaliści pomogą Ci przywrócić bujną fryzurę. Oferowany przez nas przeszczep włosów w Turcji to skuteczny oraz całkowicie bezpieczny zabieg. Nasi pacjenci mają do wyboru dwie metody:

Wśród naszych usług znajduje się również przeszczep brwi oraz przeszczep brody. Mamy również opcję dla pań – oferujemy przeszczep włosów kobiet w Turcji.

Ostatnie wpisy

Menopauza a wypadanie włosów. Co to jest łysienie menopauzalne?

Menopauza a wypadanie włosów. Co to jest łysienie menopauzalne?

Menopauza a wypadanie włosów – jakie jest między nimi powiązanie? Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który przynosi ze sobą szereg zmian hormonalnych, fizycznych…
Chora wątroba a wypadanie włosów

Chora wątroba a wypadanie włosów

Chora wątroba a wypadanie włosów – czy te dwie rzeczy są ze sobą powiązane? Zdrowie naszej wątroby odgrywa kluczową rolę w ogólnym stanie organizmu. Jednak…
Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Prolaktyna i wypadanie włosów prawdopodobnie są ze sobą powiązane, co pokazują ostatnie badania naukowe. Wypadanie włosów to problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację