Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

 

Nie zawsze każdy człowiek ma możliwość przeciwstawieniu się procesowi  łysienia jednak istnieją zabiegi oraz środki  które mogą znacząco ograniczyć ten proces.  Zanim zdecydujesz się na zakup suplementów lub innych specjalnych środków zapoznaj się które z nich są pomocne w leczeniu lub profilaktyce wypadania włosów.

Proces łysienia androgenowego znanego również pod nazwą łysienia typu męskiego jest zjawiskiem dziedzicznym. Problem ten dotyczy ponad połowy mężczyzn po 50 roku życia.

1. Leki bez recepty oraz z receptą. Amerykańska Agencja do spraw żywności i leków zatwierdziła dwa leki które się stosuje w leczeniu łysienia androgenowego

  1. Minoksydyl (Regaine) –  jest dostępny bez recepty w postaci płynu lub piany. Nakładamy go 2 razy dziennie na skórę głowy aby zapobiegać wypadaniu i wzmocnić cebulki włosów
  2. Finasteryd(Propecia, Proscar) –  Biorąc jedną tabletkę powinieneś mieć podobne efekty jak przy pierwszym środku. Niestety zarówno pierwszy jak drugi lek mogą powodować poważne skutki uboczne a kurację często należy przerywać.  Pierwsze efekty mogą się pojawić dopiero po upływie roku i żeby cieszyć się długotrwale z efektów konieczne jest zażywanie tych środków w sposób ciągły ponieważ dłuższa przerwa może zaprzepaścić wcześniej uzyskane efekty.

2. Leczenie za pomocą laseru LLLT (Energy-Level Laser Therapy)

Według badań leczenie laserowe zmniejsza stan zapalny mieszków włosowych który uniemożliwia im odrastanie. Choć badania naukowe w tej kwestii są limitowane te które można znaleźć mówią o ich wpływie na ograniczenie wypadania włosów.  Większość naukowców oczekuje zwiększenia ilości badań w tym obszarze.

3. Transplantacja włosów

Dwie najbardziej popularne metody to DHI oraz FUE.

FUE – Technika ekstrakcji jednostek folikularnych. W tej metodzie za pomocą specjalnego ostrza następuje otwarcie kanałów a potem wprowadzenie do nich wcześniej pobranych mieszków włosowych za pomocą igieł punkcyjnych. W trakcie jednego zabiegu w najlepszych klinikach można przeszczepić nawet do 5000 mieszków włosowych.

DHI – Bezpośrednia implantacja włosów. W tej metodzie po ekstrakcji następuje bezpośrednie umieszczenie mieszka włosowego w porządanym miejscu na głowie. Dzięki specjalnemu implanterowi następuje jednoczesne otworzenie kanału i umieszczenie włosa w skórze głowy.  Dzięki tej metodzie czas rekonwalescencji jest znacząco krótszy.

4. Zredukuj stres

Stres może spowodować wielkie problemy w twoim ciele. Wyjątkiem nie są włosy. Wypadanie włosów może być wynikiem stresującego trybu życia.

Aby ograniczyć stres powinieneś: wykonywać regularne ćwiczenia fizyczne, uprawiać jogę, medytować, słychać muzyki, wysypiać się.

5. Trzymaj kontrolę i się badaj !

Oprócz predyspozycji genetycznych istnieje kilka schorzeń które w sposób istotny wpływają na proces łysienia. Możesz zapanować nad tymi problemami jeżeli pozbędziesz się ich we wczesnym stadium.

Przypadłości zdrowotne które mogą prowadzić do problemów z łysieniem:

Cukrzyca, toczeń, liszaj płaski, sarkoidoza, łuszczyca skóry głowy (drapanie skóry głowy), łysienie plackowate, choroby tarczycy, zaburzenia odżywiania (spowodowane  złym odżywianiem), Niedokrwistość spowodowana brakami żelaza, zaburzenie nadmiernego ciągnięcia włosów (trichtillomania), nietolerancja glutenu, syfilis.

Jeżeli doświadczasz któregokolwiek z powyższych schorzeń odwiedź lekarza i uzyskaj potrzebne leczenie. Proces łysienia powinien zostać drastycznie spowolniony  jeżeli schorzenie zostanie opanowane.

 6. Zmiana w stylu życia

Wzbogać swoją dietę o te produkty żywnościowe:

– żywność bogata w żelazo w tym chuda wołowina, fasola, zielone warzywa liściaste, zboża, jaja, pokarmy bogate w tłuszcze omega-3 czyli łosoś, makrela, tuńczyk, nasiona konopii oraz orzechy włoskie, żółtka jaj, owoce morza. Ważne jest również picie dużych ilości wody.

a) Masaż skóry głowy – masaż jest świetnym pomysłem również na ograniczenie procesu wypadania włosów. Systematyczne masowanie skóry głowy będzie stymulować mieszki włosowe do wzrostu. Potwierdzają to badania przeprowadzone w Japonii wśród mężczyzn którzy doświadczali masażu głowy każdego dnia przez 4 minuty w okresie 24 tygodni. Na koniec terapii ich włosy stały się grubsze i bardziej lśniące.

b) dobrze zbilansowana dieta – Jest sposób który może w sposób znaczący poprawić stan twoich włosów. Pamiętaj o włączeniu w swoją dietę różnorodne warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, tłuszcze nienasycone oraz proteiny. Istotne jest również ograniczenie ilości słodyczy w diecie. Określone witaminy i minerały zawarte w diecie mają istotny wpływ na zdrowie twoich włosów.

c) rzucenie palenia – jeśli jesteś palaczem zapewne znasz doskonale jak destrukcyjny wpływ na twoje płuca ma proces palenia tytoniu. Palenie może jednak być również przyczyną wypadania włosów. Następuje osłabienie skóry głowy oraz proces przyspieszonego siwienia włosów. Badania wykazują związek pomiędzy paleniem tytoniu i wypadaniem włosów. By zapobiec wypadaniu włosów należy rzucić palenie tak szybko jak to możliwe.

 

  7. Inne metody

Oleje

Istnieją wiarygodne źródła że olejek  miętowy może pomóc we wzroście włosów. Olejek rozmarynowy był również stosowany jako środek pomocniczy a jego działanie polega na zwiększeniu ukrwienia w skórze głowy.  W 2013 roku naukowcy stwierdzili że ekstrakt z liści rozmarynu poprawił odbudowę wzrostu włosów u myszy.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji  włosów

1. Uważaj na leki które stosujesz ponieważ niektóre z nich mogą           mieć negatywny wpływ na wzrost włosów

Leczenie za pomocą radioterapii oraz chemioterapii, środki rozrzedzające krew (antykoagulanty),  antydepresanty, leki używane do leczenia nadciśnienia tętniczego, leki na serce, leki na artretyzm i skazę moczanową, izotretynoina (stosowana w leczeniu trądziku).

Jeżeli  jesteś zmartwiony wypadaniem włosów i stosujesz zażywanie leków nie odstawiaj ich tylko udaj się do lekarza. Możliwe że będziesz musiał poczekać aż zakończysz leczenie.  W większości przypadków twoje włosy powinny odrosnąć po zakończeniu leczenia.  Udaj się do lekarza  jeśli : doświadczasz nagłej nierównomiernej utraty włosów, podejrzewasz że leki mogą powodować wypadanie włosów, dostajesz zmian skórnych lub twoja skóra zaczyna się łuszczyć.

2. Bądź delikatny dla swoich włosów!

Ciągłe dotykanie i szczotkowanie może spowodować trwałe uszkodzenie twoich mieszków włosowych.

Jeżeli chcesz mieć mocne włosy weź sobie do serca poniższe wskazówki :

–  zachowaj ostrożność gdy pleciesz warkocze. Zabiegi do których używasz gorącego oleju (lakieru), związki chemiczne używane do tworzenia trwałych fryzur oraz przy prostowaniu włosów mogą również być  bardzo szkodliwe. Podobnie gorące lokówki lub prostownice oraz  rozjaśnianie włosów. Jeżeli koniecznie chcesz rozjaśnić włosy i użyć do tego środków zawierających związki chemiczne które mogą szkodzić włosom zrób to w specjalistycznych salonach.

 

 

 

 

 

 

Ostatnie wpisy

Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Prolaktyna i wypadanie włosów prawdopodobnie są ze sobą powiązane, co pokazują ostatnie badania naukowe. Wypadanie włosów to problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym…
Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku, zwane również łysieniem w młodym wieku, jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. To problem, który może dotknąć nawet młodszych niż…
Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów – jaki jest między nimi związek? Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Choć…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację