Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

Platelet-Rich Plasma czyli terapia osoczem bogatopłytkowym.  Jej wstrzyknięcie przyspiesza gojenie się ran. Osocze jest składnikiem krwi który zawiera  białka wpływające na przyspieszenie krzepnięcia krwi. Plazma zawiera również białka wpływające na wzrost komórek. Naukowcom udało się uzyskać PRP poprzez izolację osocza z krwi i koncentrując je.

 

Idea jest taka że dzięki wstrzyknięciu PRP twoje ciało zostaje pobudzone do produkcji nowych, zdrowych komórek i następuje przyspieszenie procesu gojenia.  Ponieważ elementy wzrostowe tkanek są lepiej przygotowane w skoncentrowanych zastrzykach naukowcy twierdzą że tkanki organizmu goją się szybciej.  Ten rodzaj kuracji nie doczekał się jeszcze oficjalnych rekomendacji i nie został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Pomimo to stosowanie tego typu zabiegów staje się coraz bardziej powszechne. PRP stosują między innymi Tiger Woods czy Rafael Nadal  w leczeniu kontuzji.

Jakie są cele zastrzyków PRP ?

Medycy licznie aplikują zastrzyki PRP. Ich stosowanie jest obecne w sytuacjach takich jak:

– Androgenowe wypadanie włosów (Łysienie typu męskiego) – Lekarze wstrzykują PRP do skóry głowy aby przyspieszyć proces wzrostu włosów i zapobiec ich wypadaniu. Według badań Trusted Source z 2014 roku kuracja ta jest skuteczna w leczeniu łysienia typu męskiego.

-Urazy ścięgien – Ścięgna to twarde, grube pasma tkanek które łączą mięśnie i kości. Leczenie tego typu urazów jest bardzo problemowe i może się przeciągnąć mocno w czasie. Lekarze stosują zabiegi PRP w określonych sytuacjach takich jak przewlekłe problemy ze ścięgnami np. łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa w kostce, zapalenie ścięgien w kolanie u skoczków oraz ból ścięgien rzepki w kolanie.

Ostre urazy – Naukowcy stosują również zastrzyki z PRP podczas ostrych urazów sportowych takich jak naciągnięte ścięgna podkolanowe lub skręcenia kolan.

Zabiegi pooperacyjne – Czasem lekarze stosują PRP w celu wyleczenia naderwanych ścięgien jak choćby ścięgna pierścienia rotatorów w ramionach  czy wiązadeł  (wiązadło przednie krzyżowe w stawie kolanowym).

Choroba zwyrodnieniowa stawów – Przeprowadzono próbę gdzie lekarze wstrzyknęli PRP w kolana ludziom z chorobą zwyrodnieniową stawów. Na podstawie badań z 2015 roku i Trusted Source  wykazano że zastrzyki PRP były skuteczniejsze niż z kwasu hialuronowego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Istotne jest że próba obejmowała 160 osób i żeby móc faktycznie opierać się na wynikach badań potrzebna jest większa ilość osób które by partycypowały w tego rodzaju badaniach.

Warto pamiętać że na poparcie tych tez na razie  nie ma wystarczających dowodów.

Czy trzeba przygotowywać się do sesji PRP ?

Ogólnie do sesji PRP należy się przygotować w kilku krokach:

– Przed rozpoczęciem zabiegu  nakłada się miejscowo na skórę głowy znieczulający roztwór lidokainy. Jest to oczywiście proces wymagający dodatkowego czasu i trzeba pojawić się odpowiednio szybciej przed PRP.

– Czasem środek znieczulający działający miejscowo jest mieszany z PRP w celu zmniejszenia dyskomfortu.  Lekarz wstrzykuje PRP podczas operacji. W takim przypadku konieczne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta przez chirurga przed zabiegiem.

Przebieg sesji PRP

Na początek pracownik medyczny pobiera próbkę krwi. Ilość próbki jest uzależniona od miejsca wstrzyknięcia PRP.  Średnia ilość krwi pobranej w celu pojedynczego wstrzyknięcia wynosi 20 ml czyli nieco więcej niż łyżeczka od herbaty.  W pierwszej kolejności krew jest odwirowywana w celu odseparowania jej składników. Cały proces trwa około 15 minut.  Kiedy składniki są już oddzielone upoważniona osoba bierze oddzielone osocze i przygotowuje je do wstrzyknięcia w odpowiedni obszar. Lekarze często wykorzystują ultradźwięki w celu zlokalizowania określonych obszarów wstrzyknięcia np. ścięgien. Kiedy już nastąpi wprowadzenie PRP w wymagany obszar sesja ulega zakończeniu. Najczęściej cały zabieg trwa około 1 godziny.

Jaki jest koszt zabiegu PRP?

Koszta kuracji PRP praktycznie zawsze niezależnie od rodzaju i ubezpieczenia trzeba pokryć z własnej kieszeni. Różnią się one oczywiście od lokalizacji i sposobu stosowania zastrzyków. W USA koszt PRP obejmuje:

– ABC News 7 w San Fancisco informuje że zabiegi PRP na wypadanie włosów kosztują około 900$ jeden albo w pakiecie 3 zabiegi za 2500$. Washington Post podaje że zastosowanie tego rodzaju zastrzyków do kolan może kosztować od 500$ do 1200$ za leczenie.

Skutki uboczne zabiegów PRP

Ponieważ PRP jest niczym innym jak wstrzykiwaniem określonej substancji w skórę mogą pojawić się potencjalne skutki uboczne. PRP należy do zabiegów autologicznych co oznacza że zawiera substancje pochodzące bezpośrednio z twojego ciała. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych niż w przypadku wstrzykiwania innych substancji które pochodzą z zewnątrz organizmu np. kortyzon czy kwas hialuronowy.  Pomimo to istnieje pewne minimalne ryzyko związane z samym zabiegiem w tym:

–  infekcje

– urazy nerwów

– ból w miejscu wstrzyknięcia

Przed zabiegiem należy omówić to niebezpieczeństwo ze swoim lekarzem i ewentualne kroki które będą podjęte w celu jego zminimalizowania.

Jaki jest czas rekonwalescencji po zabiegach PRP?

Po zabiegu lekarz może zalecić niedotykanie obszaru którego zabieg dotyczył. Te zalecenia są jednak związane bardziej z potencjalnym urazem a nie z samymi zastrzykami. Większość osób może kontynuować codzienne czynności po sesjach PRP. Ponieważ zabiegi PRP są wykonywane najczęściej w celu przyspieszenia rekonwalescencji po urazach lub poprawy stanu włosów głowy na efekty trzeba trochę poczekać. Tak czy inaczej zauważysz po kilku tygodniach lub miesiącach że okolica gdzie były wykonywane zabiegi PRP goi się szybciej albo w przypadku włosów zostały one znacząco wzmocnione.

Ostatnie wpisy

Menopauza a wypadanie włosów. Co to jest łysienie menopauzalne?

Menopauza a wypadanie włosów. Co to jest łysienie menopauzalne?

Menopauza a wypadanie włosów – jakie jest między nimi powiązanie? Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który przynosi ze sobą szereg zmian hormonalnych, fizycznych…
Chora wątroba a wypadanie włosów

Chora wątroba a wypadanie włosów

Chora wątroba a wypadanie włosów – czy te dwie rzeczy są ze sobą powiązane? Zdrowie naszej wątroby odgrywa kluczową rolę w ogólnym stanie organizmu. Jednak…
Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Prolaktyna i wypadanie włosów prawdopodobnie są ze sobą powiązane, co pokazują ostatnie badania naukowe. Wypadanie włosów to problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację