Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

Najnowsze badania pokazują potencjał w zakresie cofnięcia procesu wypadania włosów ale będzie to zadanie niezwykle trudne. Coraz to nowe testy sukcesywnie przybliżają naukowców do znacznego wyhamowania procesu łysienia.

Około 88 milionów mężczyzn i kobiet doświadcza problemów z łysieniem podczas życia. Osoby które chcą cofnąć proces łysienia mogą posiłkować się kilkoma rozwiązaniami. Problem polega na tym że ich skuteczność różni się od siebie. Przeszczepy włosów często są kosztowną opcją ale jest to rozwiązanie na całe życie. Pozostałe rozwiązania w większości promują wzrost i wzmocnienie włosów jednak ich wadą jest trwałość bo najczęściej przynosi to efekty tymczasowe.

Jak dotąd naukowcy nie opracowali skutecznej metody która zatrzymałaby proces łysienia męskiego. Wypadanie włosów jest spowodowane czynnikami zarówno hormonalnymi jak i dziedzicznymi. Utrata włosów pozostaje tajemnicą – twierdzi doktor Edidiong Kaminska, która jest dermatologiem oraz rzecznikiem Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej.

Trwają prace nad nowym lekiem który jest badany a jego wyniki opublikowane w maju 2018 roku są bardzo obiecujące. Badania obejmują lek stosowany w leczeniu osteoporozy. Jednym z efektów ubocznych leku jest to że zmniejsza on aktywność białka zwanego SFRP1. Jest to kluczowe ponieważ białko ogranicza również wzrost mieszków włosowych. Podczas badań mieszki włosowe umieszczono  w pożywce i potraktowano lekiem. Naukowcy jednoznacznie stwierdzili że mieszki były w stanie odrosnąć ponieważ tłumiły one działanie SFRP1. Wielkim sukcesem naukowców jest fakt że udało im się odnaleźć sposób na działanie białka które działa na włosy w tak destrukcyjny sposób. Warto jednak podkreślić że lekarstwo działa na razie in vitro (takie testy zostały wykonane) a nie in vivo. Poza tym trzeba czasu aby odnieść się do długoterminowej skuteczności działania leku.

Nikt nie spodziewał się że podczas leczenia osteoporozy okaże się że można zatrzymać proces łysienia androgenowego. Początkowo naukowcy prowadzili badania nad cyklosporyną A – środkiem immunosupresyjnym. Okazało się że podczas stosowania zauważono odrost włosów. Doprowadziło ich to do białka SFRP1 i odkrycia że białko to blokuje wzrost włosów. Okazało się że cyklosporyna A ma zbyt wiele skutków ubocznych aby można było przeprowadzać dalsze testy i to był powód dla którego skupiono się na lekach przeciw osteoporozie. Dr Nathan Hawkshaw w wywiadzie dla bbc stwierdził że ten nowy środek który nigdy nie był brany pod uwagę w kontekście wypadania włosów poprawia ich wzrost i jest ekscytujący ze względu na potencjał translacyjny.

Dlaczego tak trudno jest zatrzymać wypadanie włosów ?

Z całą pewnością możemy uznać że problem łysienia towarzyszy ludzkości od niepamiętnych czasów. Jeżeli chodzi o skuteczne możliwości wpływające na zahamowanie łysienia pojawiły się one w ciągu ostatnich 40 lat. Dostępne możliwości nie pomagają wszystkim i nie leczą każdego rodzaju wypadania włosów.

Najbardziej popularny środek hamujący wypadanie włosów minoxidil został wprowadzony w 1998 roku. Lek wystepuje pod nazwą Regaine i jest to najpopularniejsza marka na rynku. Pomimo olbrzymiej popularności środka naukowcy nie mają pewności w jaki sposób preparat oddziałuje na mieszki włosowe i skąd się bierze jego skuteczność. Na początku lek ten był wprowadzony przeciwko nadciśnieniu tętniczemu a wzrost włosów był efektem ubocznym. Około  40% osób które uzyją minoxidilu zobaczą że włosy są w stanie odrosnąć tylko do pewnego stopnia.

Inną możliwością dostępną na rynku jest finasteryd. Jest to doustny lek najczęściej występujący pod nazwą Propecia. Po raz pierwszy użyto go do leczenia powiększonej prostaty. W roku 1997 został on zatwierdzony jako skuteczny w wypadaniu włosów. Finasteryd wydaje się być gorszym rozwiązaniem od minoxidilu choćby dlatego że powoduje duże ryzyko u kobiet jeżeli te zaszłyby podczas stosowania leku w ciążę. Nie wolno też w trakcie stosowania leku oddawać krwi.

Według Kaminskiej jest jeszcze zbyt wcześnie żeby stwierdzić czy ten nowy lek okaże się skutecznie przeciwdziałać łysieniu. Potwierdzenie skuteczności leku wymaga jeszcze wielu testów i czasu. Istnieje wiele form wypadania włosów. Łysienie plackowate występuje wtedy gdy włosy wypadają punktowo i tworzą place natomiast łysienie androgenowe inaczej łysienie typu męskiego obejmuje stopniowo całą głowę czyli jest bardziej równomierne. Te dwa rodzaje łysienia są uważane za zaburzenia autoimmunologiczne.

Ostatnie wpisy

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku, zwane również łysieniem w młodym wieku, jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. To problem, który może dotknąć nawet młodszych niż…
Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów – jaki jest między nimi związek? Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Choć…
Depresja a wypadanie włosów

Depresja a wypadanie włosów

Hasło depresja a wypadanie włosów ostatnio zdobywa na popularności wśród internautów. Mimo iż może wydawać się to nieintuicyjne, naukowcy coraz częściej zauważają związek między tymi…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację