Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

Skala Norwooda (lub skala Hamiltona-Norwooda) jest wiodącym systemem klasyfikacji zaawansowania łysienia męskiego.  Mężczyźni zwykle tracą włosy według jednego z kilku wzorców i dzieje się to praktycznie przez kilkadziesiąt lat. Dzięki tej skali możemy ocenić stopień zaawansowania łysienia androgenowego.

Istnieją również inne klasyfikacje używane przez lekarzy chirurgów i naukowców w ocenie postępu procesu łysienia.  Niektóre skupiają się na ocenie mieszanej kobiet i mężczyzn a jeszcze inne skupiają się na konkretnej płci.

Skala Norwooda jest jednak najczęściej stosowana przez chirurgów zajmujących się transplantacjami włosów oraz profesjonalnych konsultantów podczas omawiania łysienia androgenowego. Jest punktem odniesienia przy ocenie stopnia łysienia, omawianiu możliwości kuracji oraz mierzenia skuteczności podjętych decyzji.

Skala Norwooda – etapy łysienia typu męskiego

7 etapów  łysienia typu męskiego

Etap 1 Brak znaczącej utraty  i naruszenia linii włosów

Etap 2 Występuje delikatne naruszenie linii włosów w okolicach skroni.  Popularny jest również termin dorosłej lub dojrzałej linii włosów.

Etap 3 Pojawiają się pierwsze oznaki łysienia istotnego klinicznie. Linia włosów cofa się głęboko w okolicach obu skroni przypominając  kształt M, U lub V.  Wgłębienia  są całkowicie bez włosów lub tylko delikatnie nimi pokryte. Linia włosów jest zbliżona do typu drugiego ale pojawia się brak włosów na wierzchołku głowy.

Etap 4 Cofanie się linii włosów jest poważniejsze niż na etapie drugim. Na wierzchołku występują rzadkie włosy lub nie ma ich wcale. Dwa obszary wypadania są oddzielone pasmem włosów, które łączy się z włosami po bokach głowy.

Etap 5 Oba obszary wypadania są większe niż na etapie 4.  Są one nadal oddzielone, ale pasmo włosów między nimi jest węższe i rzadsze.

Etap 6 Miejsca łysienia przy skroniach łączą się z obszarem łysienia na czubku głowy.  Pasmo włosów na czubku głowy zniknęło lub jest rzadkie.

Etap 7 Najbardziej zaawansowany etap wypadania włosów. Pozostaje tylko pasmo włosów znajdujące się po bokach głowy.  Włosy te z reguły nie są gęste i zostają już do końca życia na głowie.

Typ A Norwooda – Ten typ wypadania włosów jest mniej powszechny niż pozostałe. Główne różnice polegają na tym, że linia włosów cofa się równomiernie. Nie zostają włosy na środku głowy, a na wierzchołku nie ma łysiny. Linia włosów w tym przypadku przesuwa się w sposób równomierny z przodu do tyłu.

Jak diagnozuje się łysienie androgenowe

Wypadanie włosów można zdiagnozować na podstawie badań i wywiadu medycznego.  W większości problemów z łysieniem wśród mężczyzn okazuje się, że problem dotyczy łysienia androgenowego.  Czasem w sytuacji kobiet lub młodych mężczyzn lekarz może chcieć wykluczyć inne możliwe przyczyny poprzez przeprowadzenie odpowiednich badań.

Dermatolog lub profesjonalny konsultant w dziedzinie łysienia może zbadać skórę głowy w celu oceny fazy i rodzaju łysienia.  Lekarz może również chcieć pobrać mieszki włosowe w celu ich identyfikacji jak mocno mogą być narażone na wypadanie.

Jak leczy się wypadanie włosów ?

Oczywiście najlepsze efekty przyniesie szybka reakcja na problem. Dużo łatwiej jest spowolnić proces wypadania włosów niż stymulować ich wzrost. Mieszki włosowe, które zaprzestają wzrostu obumierają i po około 2 latach nie można już ich reaktywować. Po wystąpieniu znacznego wypadania włosów najlepszym wyjściem są zabiegi chirurgiczne.

Terapie dostępne bez recepty to:

Minoxidil (Regaine) – stosuje się go bezpośrednio na skórę głowy i jest on skuteczny w walce z łysieniem. Ma również działanie stymulujące i wzmacniające osłabione włosy.  Lek może być łączony z innymi zabiegami.

Terapie laserowe – Istnieją szczotki, grzebienie i inne urządzenia, które za pomocą laseru mają pobudzać mieszki włosowe. Laser ma działanie stymulujące, ale póki co nie zostało to poparte badaniami.

Leki na receptę:

Finasteryd (Proscar, Propecia) –  Jest to lek zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do leczenie łysienia androgenowego. Według Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej środek ten spowalnia wypadanie włosów u 88% mężczyzn oraz u 66% stymuluje odrastanie.

Inne możliwości

Wyróżniamy również inne medyczne możliwości leczenia procesu łysienia.

– Transplantacja włosów – Części skóry głowy z tyłu gdzie znajdują się mieszki włosowe, które nigdy nie będą obumierać są usuwane. Następnie wyodrębnia się je ze skóry głowy i przenosi na obszary gdzie proces łysienia postępuje.

– Redukcja skóry głowy – Urządzenia są wkładane pod skórę głowy w celu jej rozciągnięcia na okres 3 do 4 tygodni.  Wykonać to można bezpośrednio przed wycięciem skóry głowy lub jako samodzielne leczenie.

– Mikropigmentacja skóry głowy  –  Następuje wytatuowanie skóry małymi tatuażami, aby uzyskać efekt ogolonej głowy.

Skala łysienia – co jest przyczyną łysienia androgenowego?

Utrata włosów u mężczyzn jest spowodowana kombinacją czynników genetycznych, hormonalnych i środowiskowych.  Twoje geny, które dziedziczysz po obojgu rodzicach determinują twoją wrażliwość na hormony zwane androgenami szczególnie na dihydrotestosteron. Każdy wzrost włosa zaczyna się w mieszku włosowym i zwykle trwa przez okres 2 do 6 lat zanim przejdzie w fazę uśpienia i wypadnie. Kiedy mieszki zaczynają produkować nowe włosy, cykl zaczyna się od początku. Wzrost poziomu androgenów może powodować krótszy cykl wzrostu włosów. Proces ten wtedy skraca się do zaledwie tygodni lub miesięcy. Dihydrotestosteron powoduje miniaturyzację włosów czego efektem są krótsze i cieńsze włosy. Na koniec mieszki włosowe stają się zbyt małe i słabe, żeby produkować nowe włosy.

Czy istnieją sposoby na zapobieganie wypadaniu włosów?

Zapobieganie wypadaniu włosów oraz leczenie są właściwie tym samym.  Proces ten u każdego przebiega inaczej i to od Ciebie należy decyzja kiedy zacząć działać. Minoxidil oraz finasteryd mają głównie działanie zapobiegawcze.

Skala Norwooda Hamiltona, czyli skala łysienia to narzędzie, które możesz użyć wraz z lekarzami w ocenie fazy łysienia androgenowego. Jeżeli podejmiesz odpowiednie czynności już na początku, możesz skutecznie wydłużyć żywotność swoich włosów. W późniejszych fazach raczej wymagany jest droższy, ale bardzo skuteczny sposób, czyli  transplantacja włosów.

Profesjonalna klinika SkyMed – transplantacja włosów

Szukasz kliniki, w której przeprowadzany jest przeszczep włosów Turcja? Zobacz usługi SkyMed. Personel kliniki to zespół doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Ich kompetencje pozwalają na dobór najkorzystniejszych rozwiązań i prowadzenie skutecznych zabiegów. Wykorzystywane przez nich metody gwarantują szybkie i trwałe efekty przeszczepu włosów. Klinika wykonuje także przeszczep włosów na zakola, przeszczep włosów kobiet w Turcjiprzeszczep brwi oraz przeszczep brody. Profesjonalne podejście do pacjenta sprawia, że SkyMed otrzymał szereg korzystnych opinii na temat swoich usług.

 

Ostatnie wpisy

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku, zwane również łysieniem w młodym wieku, jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. To problem, który może dotknąć nawet młodszych niż…
Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów – jaki jest między nimi związek? Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Choć…
Depresja a wypadanie włosów

Depresja a wypadanie włosów

Hasło depresja a wypadanie włosów ostatnio zdobywa na popularności wśród internautów. Mimo iż może wydawać się to nieintuicyjne, naukowcy coraz częściej zauważają związek między tymi…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację