Łysienie androgenowe jest ściśle związane z nadwrażliwością mieszków włosowych na androgeny, a konkretnie DHT. Co to takiego? DHT jest aktywną formą testosteronu – najważniejszego męskiego hormonu płciowego, występującego również u kobiet. Związek ten pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. W przypadku mężczyzn odpowiada m.in. za zewnętrzne cechy płciowe, w tym owłosienie. W artykule wyjaśniamy, jaka jest zależność między DHT a wypadaniem włosów.

Hormon DHT – co to jest?

DHT, czyli 5α-Dihydrotestosteron, jest związkiem organicznym powstającym na skutek przekształcenia testosteronu w bardziej aktywną formę. Do jego produkcji dochodzi m.in. w obrębie prostaty, najądrzy, skóry oraz mieszków włosowych. DHT odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu organizmu. Za co odpowiada? Hormon jest ściśle związany z rozwojem męskich narządów płciowych zewnętrznych, pracą prostaty, popędem płciowym, siłą mięśniową, a także męskimi cechami płciowymi, takimi jak owłosienie na twarzy i ciele.

W przypadku podwyższonego lub obniżonego poziomu DHT należy skonsultować się ze specjalistą i dowiedzieć się, jak podnieść lub obniżyć jego stężenie. Zaburzenia hormonalne tego typu często są bowiem czynnikiem determinującym przerost prostaty oraz stymulującym rozwój raka gruczołu krokowego. Co więcej, hormon może mieć znaczny wpływ na problem łysienia androgenowego, z którym zmaga się wiele osób, zwłaszcza mężczyzn.

Wpływ dihydrotestosteronu na wypadanie włosów

DHT a wypadanie włosów – jaka jest między nimi zależność? Jak wspomniano wyżej, receptory androgenów występują m.in. w mieszkach włosowych. Ich nadmiar może mieć niekorzystny wpływ na owłosienie – w przypadku wysokiego poziomu DHT często dochodzi do osłabienia włosów, a także skrócenia fazy ich wzrostu. W efekcie obserwuje się powstawanie zakoli, a z czasem ubytki zaczynają być widoczne również w okolicy skroniowej i ciemieniowej.

Co istotne, za łysienie androgenowe nie odpowiada wyłącznie podwyższony poziom DHT, ale też poziom wrażliwości mieszków włosowych na hormon. Jest to związane z uwarunkowaniami genetycznymi, a problem nie zawsze da się wyeliminować – nawet jeśli dihydrotestosteron występuje w organizmie w odpowiednim stężeniu.

Jak walczyć z łysieniem androgenowym?

Łysienie androgenowe dotyczy obu płci i jest poważnym problemem fizycznym, a często również psychologicznym. W przypadku nadmiernej utraty włosów w wyniku podwyższonego stężenia DHT lub nadwrażliwości na hormon warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Ograniczenie, a nawet wyeliminowanie problemu jest bowiem jak najbardziej możliwe.

W początkowych fazach łysienia warto korzystać z domowych sposobów na zagęszczenie i wzmocnienie włosów, a także z dostępnych zabiegów kosmetologii. Kiedy problem jest zaawansowany, a ubytki są mocno widoczne, najlepszym rozwiązaniem jest zabieg przeszczepu włosów. To wysoce skuteczna metoda walki z wypadaniem włosów o podłożu hormonalnym, którą można stosować zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Jeśli interesuje Cię przeszczep włosów Turcja, serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Skymed. Udzielamy bezpłatnych konsultacji i organizujemy wyjazdy do renomowanej kliniki posiadającej akredytację GCR. Oprócz przeszczepu włosów nasze usługi obejmują: