Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

Jeśli zastanawiasz się na takim zagadnieniem, jak łysienie androgenowe a farbowanie włosów, to musisz wiedzieć, że dermatolodzy oraz trycholodzy jednogłośnie nie rekomendują wykonywania farbowania włosów u osób cierpiących na łysienie androgenowe. Substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów, wnikają głęboko we włókno włosa, zmieniając jego pigment w sposób trwały (nieodwracalny), w wyniku czego włosy stają się bardziej kruche oraz łamliwe, co dodatkowo pogłębia problemy związane z łysieniem.

farbowanie_wlosow_lysienie_androgenowe_skymed

Łysienie androgenowe – najczęstszy typ

Łysienie androgenowe jest najczęstszym typem łysienia, uwarunkowanym genetycznie. Zgodnie z literaturą przedmiotu dotyczy aż ok. 70% mężczyzn i 40% kobiet. Przyczyną łysienia androgenowego jest aktywność 5 alfa reduktazy – enzymu obecnego w komórkach mieszków włosowych, pod którego wpływem dochodzi do przekształcenia testosteronu w jego aktywną formę, tzw. dihydrotestosteron (DHT). DHT powoduje obkurczenie i miniaturyzację mieszków włosowych, a w efekcie ich zanik i wypadanie włosów. DHT wpływa również na skrócenie czasu trwania anagenu (faza wzrostu włosa), i wydłużenie telogenu (faza spoczynku włosa).

Przebieg łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe jest chronicznym procesem mogącym trwać nawet kilkanaście lat. Wczesne rozpoczęcie leczenia łysienia w chwili pojawienia się jego pierwszych objawów może o wiele lat opóźnić jego rozwój oraz zmniejszyć jego rozmiary. Gdy tylko zostanie zdiagnozowane u nas łysienie androgenowe, kluczowe jest, aby jak najszybciej rozpocząć terapię leczniczą u zaufanego specjalisty. We wczesnym stadium łysienie androgenowego możliwe jest skuteczne wzmacnianie mieszków włosów, dzięki czemu hamowane wypadanie włosów Powinniśmy skupić się na wzmacnianiu mieszka włosów oraz rozpoczęcia odpowiedniej pielęgnacji, a także zrezygnować z zabiegów fryzjerskich osłabiających strukturę włosa. Dodatkowo zaleca się codzienne stymulowanie skóry głowy poprzez masaż cebulek włosów, a także mezoterapię z koktajlami lub z osoczem bogatopłytkowym. Zabiegi te mogą chwilowo powstrzymać wypadanie włosów, a tym samym spowolnić łysienie. Należy pamiętać, że efekty uzyskane w wyniku zabiegów będą utrzymywać się wyłącznie w trakcie stosowania regularnej terapii. Z pewnością farbowanie włosów w trakcie trwającego łysienia androgenowego będzie w istotny sposób przyczyniać się do osłabienia stanu włosów.

Czy farbowanie włosów może powodować łysienie?

Farbowanie włosów przy łysieniu, zwłaszcza androgenowym, może wydawać się nieodpowiednie. Jednak trzeba pamiętać, że farbowanie włosów nie jest bezpośrednim przyczyną łysienia. Może osłabić włosy i spowodować ich łamanie, co prowadzi do przyspieszenia wypadania włosów, ale to nie jest to samo co łysienie. Samo łysienie nie jest bezpośrednio związane z farbowaniem, ale wynika z osłabienia włosów.

Farbowanie włosów przy łysieniu androgenowym

Kiedy chodzi o farbowanie włosów przy łysieniu androgenowym, bardzo ważne jest, aby zrobić to ostrożnie. Należy wybrać farby, które są delikatne dla skóry głowy i włosów. Wybór farb bez amoniaku i peroksydu wodoru może pomóc zminimalizować potencjalne uszkodzenia. W ofercie SkyMed zajmujemy się tego typu usługami i możemy wykonać profesjonalne farbowanie z użyciem doskonałych preparatów.

Łysienie po farbowaniu włosów

Podczas gdy niektórzy ludzie mogą doświadczyć rzadkiego zjawiska zwanego łysieniem po farbowaniu włosów, to nie jest to stan, który jest bezpośrednio spowodowany przez farbowanie. Może to wynikać z alergii na składowe farby, dlatego zawsze dobrze jest testować farbę na małym fragmencie skóry przed aplikacją na całej głowie. W ten sposób łatwiej będzie wybrać konkretny produkt i farbę, która zapewni skuteczne pokrycie włosów, ale nie będzie ich nadmiernie osłabiać.

Łysienie i wpływ na psychikę

Łysienie stanowi poważny problem psychologiczny, gdyż uważane jest za objaw starzenia się i przyczynę mniejszej atrakcyjności. Szacuje się, że ok. 50% mężczyzn z łysieniem androgenowym ma problemy psychologiczne związane z utratą włosów. Powszechnie lśniące oraz gęste włosy są atrybutem młodości, oraz atrakcyjności. Łysienie androgenowe w sposób negatywny wpływa na obniżenie jakości życia. Często, zwłaszcza u młodych mężczyzn i kobiet cierpiących z jego powodu zaniżenie samooceny i poczucia własnej wartości. Dlatego tak niezwykle ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia oraz systematyczność.

Jedyną skuteczną metodą odzyskania włosów jest przeszczep włosów. Należy pamiętać, że przeszczepione włosy nie wypadną, gdyż są niewrażliwe na DHT. Na pełen efekt po wykonaniu transplantacji czeka się ok. roku. Popularnym kierunkiem jest przeszczep włosów Turcja, na który decyduje się wiele osób, w tym oferta, taka jak przeszczep włosów kobiet w Turcji. Niezależnie od tego, czy będzie to przeszczep włosów na zakola, przeszczep brody czy przeszczep brwi trzeba szukać do wykonania zabiegu odpowiedniego miejsca, gdzie zagwarantowana będzie skuteczność, a uzyskane efekty przeszczepu włosów będą zadowalające.

Ostatnie wpisy

Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Prolaktyna i wypadanie włosów prawdopodobnie są ze sobą powiązane, co pokazują ostatnie badania naukowe. Wypadanie włosów to problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym…
Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku, zwane również łysieniem w młodym wieku, jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. To problem, który może dotknąć nawet młodszych niż…
Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów – jaki jest między nimi związek? Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Choć…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację