Dermatolodzy oraz trycholodzy jednogłośnie nie rekomendują wykonywania farbowania włosów u osób cierpiących na łysienie androgenowe. Substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów, wnikają głęboko we włókno włosa zmieniając jego pigment w sposób trwały (nieodwracalny) w wyniku czego włosy stają się bardziej kruche oraz łamliwe, co dodatkowo pogłębiania problem związany z  łysieniem.

farbowanie_wlosow_lysienie_androgenowe_skymed

Łysienie androgenowe jest najczęstszym typem łysienia, uwarunkowaną genetycznie. Zgodnie z literaturą przedmiotu dotyczy aż ok. 70% mężczyzn i 40% kobiet. Przyczyną łysienia androgenowego jest aktywność 5 alfa reduktazy – enzymu obecnego w komórkach mieszków włosowych, pod którego wpływem dochodzi do przekształcenia testosteronu w jego aktywną formę, tzw. dihydrotestosteron (DHT). DHT powoduje obkurczenie i miniaturyzację mieszków włosowych, a w efekcie ich zanik i wypadanie włosów. DHT wpływa również na skrócenie czasu trwania anagenu (faza wzrostu włosa), i wydłużenie telogenu (faza spoczynku włosa).

Łysienie androgenowe jest chronicznym procesem mogącym trwać nawet kilkanaście lat. Wczesne rozpoczęcie leczenia łysienia w chwili pojawienia się jego pierwszych objawów może o wiele lat opóźnić jego rozwój oraz zmniejszyć jego rozmiary. Gdy  tylko zostanie zdiagnozowane u nas łysienie androgenowe, kluczowe jest, aby jak najszybciej rozpocząć terapię leczniczą u zaufanego specjalisty. We wczesnym stadium łysienie androgenowego możliwe jest skuteczne wzmacnianie mieszków włosów, dzięki czemu hamowane wypadanie włosów Powinniśmy skupić się na wzmacnianiu mieszka włosów oraz rozpoczęcia odpowiedniej pielęgnacji, a także zrezygnować z zabiegów fryzjerskich osłabiających strukturę włosa. Dodatkowo zaleca się codzienne stymulowanie skóry głowy poprzez masaż cebulek włosów a także mezoterapię z koktajlami lub z osoczem bogatopłytkowym. Zabiegi te mogą chwilowo powstrzymać wypadanie włosów, a tym samym spowolnić łysienie. Należy pamiętać, że efekty uzyskane w wyników zabiegów będą utrzymywać się wyłącznie w trakcie stosowania regularnej terapii. Z pewnością farbowanie włosów w trakcie trwającego łysienia androgenowego będzie w istotny sposób przyczyniać się do osłabienia stanu włosów.

Składniki chemiczne, zawarte w farbach do włosów,  które tak chętnie wykorzystywane są przez kobiety oraz mężczyzn do zmiany swojego wizerunku będą niszczyć strukturę włosów, które są i tak dodatkowo obciążone przez androgeny.

Łysienie i wpływ na psychikę

Łysienie stanowi poważny problem psychologiczny gdyż uważane jest za objaw starzenia się i przyczynę mniejszej atrakcyjności. Szacuje się, że ok. 50% mężczyzn z łysieniem androgenowym ma problemy psychologiczne związane z utratą włosów. Powszechnie lśniące oraz gęste włosy są atrybutem młodości oraz atrakcyjności.  Łysienie androgenowe w sposób negatywny wpływa na obniżenie jakości życia. Często, zwłaszcza u młodych mężczyzn i kobiet cierpiących z jego powodu zaniżenie samooceny i poczucia własnej wartości. Dlatego tak niezwykle ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia oraz systemiczność.

Jedyną skuteczną metodą odzyskania włosów jest przeszczep włosów. Należy pamiętać, że przeszczepione włosy nie wypadną, gdyż są niewrażliwe na DHT. Na pełen efekt po wykonaniu transplantacji czeka się ok. roku.