Normalne jest że ludzie na każdym etapie życia tracą swoje włosy. Ważne jest jednak aby był to proces zrównoważony. Oznacza to tyle że bilans włosów na głowie powinien być podobny bo przecież włosy odrastają. Powinniśmy się zacząć martwić kiedy zacznie nam wypadać ponad 220 włosów w ciągu doby. Hormony mogą powodować że następuje nadmierne wypadanie włosów. Muszą jednak być znacznie odbiegać od normy. Za dnia tracimy około 80 włosów które znajdą się w fazie telogenowej. Oznacza to tyle że stare włosy wypadają i następuje ich wymiana na nowe. Kiedy zaczynamy tracić więcej niż około 200-220 włosów powinniśmy zwrócić uwagę czy nie zaczęło nam doskwierać łysienie androgenowe.

Na początku problemu nadmiernego wypadania włosów powinniśmy udać się do trychologa aby określić źródło problemu. Zanim pójdziemy na wizytę powinniśmy zapytać czy nie będą konieczne wyniki badań hormonalnych. Najbardziej popularne hormony które powinniśmy sprawdzić przed wizytą u trychologa to kortyzol, testosteron, TSH, FT3, FT4 oraz prolaktyna. Warto również sprawdzić poziom witamin, glukozy oraz ferrytyny. Częstym powodem nadmiernej utraty włosów są problemy z tarczycą. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą prowadzić do pogorszenia stanu skóry a co za tym idzie gorszych jakościowo włosów. Hormony FT3 oraz FT4 powodują zaburzenia metabolizmu. Następuje hamowanie procesów w cebulkach włosowych a co za tym idzie hamowanie wzrostu włosa.

Sposoby na walkę z łysieniem

Pomimo wielu możliwości walki z łysieniem za najbardziej skuteczny uważa się przeszczep włosów. Można oczywiście stosować różnego rodzaju suplementacje witaminami czy ziołami albo terapie hormonalne. Są również dostępne różnego rodzaju wcierki i szampony. Coraz bardziej popularne i dostępne stają się zabiegi mezoterapii gdzie pod skórę wszczepiane są składniki odżywcze mające na celu poprawę i odżywienie oraz ukrwienie skóry głowy. Również osocze bogatopłytkowe (substancja pozyskana z krwi pacjenta) jest coraz częściej  stosowane. Najbardziej jednak powszechną i skuteczną formą walki z łysieniem androgenowym jest transplantacja włosów. Są dostępne 2 metody przeszczepu włosów – FUE i DHI. Najbardziej spopularyzowaną jest metoda FUE która nie pozostawia żadnych blizn i jest bezbolesna. Końcowe efekty są widoczne po upływie około roku czasu.