Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

Łysienie androgenowe u mężczyzn to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Czym właściwie jest łysienie typu męskiego i jakie czynniki mają wpływ na pojawienie się postępującej utraty włosów? Jeśli interesują Cię tego typu informacje, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem – wyjaśniamy wszystkie zawiłości tego tematu.

Łysienie typu androgenowego – co to znaczy?

Łysienie androgenowe typu męskiego jest najczęstszą formą utraty włosów u mężczyzn. Związane jest z wrażliwością mieszków włosowych na działanie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. W wyniku tego procesu włosy stają się coraz cieńsze, aż w końcu przestają odrastać. Przeszczep włosów jest jedną z opcji dla mężczyzn cierpiących na androgenowe wypadanie włosów. Łysienie androgenowe mężczyzn może być leczone – kluczowe jest jednak rozpoczęcie terapii jak najwcześniej. Im szybciej podejmowane są działania, tym większa szansa na powstrzymanie procesu łysienia i regenerację mieszków włosowych. W przypadku zaawansowanej utraty włosów metoda FUE lub metoda DHI może okazać się skutecznym rozwiązaniem.

Ten rodzaj łysienia zwany również łysieniem typu męskiego jest najbardziej znany i dotyka największą grupę mężczyzn na świecie. Według National Library of Medicine ponad 50% mężczyzn po 50. roku życia będzie dotkniętych łysieniem typu męskiego.

Androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn – przyczyny

Przyczyny łysienia androgenowego należy upatrywać w genetyce oraz w historii rodziny.  Badania wykazały jasno, że ten rodzaj łysienia jest spowodowany przez wahania hormonalne. Chodzi tu o męskie hormony płciowe zwane androgenami. Androgeny posiadają wiele funkcji włącznie z wpływem na wzrost włosów.

Każdy włos na głowie charakteryzuje się swoim cyklem wzrostu. W przypadku łysienia typu męskiego ten cykl wzrostu zaczyna spowalniać i mieszek włosowy kurczy się, a włosy stają się krótsze i cieńsze. Na koniec cykl wzrostu włosa kończy się i nie pojawia się w tym miejscu żaden nowy włos. Łysieniu androgenowemu najczęściej nie towarzyszą inne negatywne przypadłości zdrowotne. Czasem jednak łysienie może mieć poważniejsze przyczyny, takie jak niektóre rodzaje nowotworów, przyjmowanie leków, choroby tarczycy czy sterydy anaboliczne. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli proces łysienia zacznie występować po przyjmowaniu niektórych leków lub gdy towarzyszą mu inne dolegliwości zdrowotne.

Androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn zaczyna się zazwyczaj od cieniowania włosów na skroniach i czole, które stopniowo przechodzi w kierunku szczytu głowy. Z czasem, proces ten prowadzi do łysienia typu męskiego. W przypadku, kiedy dojdzie do dużej utraty włosów, możliwe jest również przeszczepienie brwi lub przeszczepienie brody dla uzyskania pełniejszego, bardziej naturalnego wyglądu.

Proces łysienia może rozpocząć się w wieku młodzieńczym, częściej jednak występuje u dorosłych mężczyzn, a prawdopodobieństwo wzrasta wraz z wiekiem. Bardzo dużą rolę odgrywa genetyka. Mężczyźni, którzy mają bliskich krewnych z łysieniem typu męskiego, są dużo bardziej narażeni, zwłaszcza jeśli problem występuje po stronie rodziny matki.

Jeżeli jesteś młody i utrata włosów rozpoczyna się na skroniach lub czubku głowy istnieje ryzyko, że ten rodzaj łysienia dotknął i Ciebie. U niektórych mężczyzn problem dotyczy jednego łysego miejsca, a u innych zmiany przyjmują kształt litery M. U innych linia włosów będzie się przesuwać do tyłu, dopóki wszystkie włosy nie wypadną.

Łysienie męskie – leczenie tego stanu

Lekarze zawsze pytają, czy w rodzinie występowało wcześniej łysienie typu męskiego, aby wykluczyć inne powody wypadania włosów jak choćby złe odżywianie czy grzybicze stany skóry głowy.

Jeżeli zastanawiasz się, co jest najlepsze na łysienie androgenowe u mężczyzn, istnieje kilka dostępnych opcji leczenia. Oprócz przeszczepów włosów, medycyna oferuje także leki doustne lub miejscowe, które hamują działanie androgenów na mieszki włosowe. Inne opcje obejmują terapię laserową, terapię PRP (terapia płytkami bogatymi w płytki krwi) . Wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania łysienia, ogólnego stanu zdrowia, oczekiwań pacjenta oraz zaleceń lekarza.

Co na łysienie męskie? Leczenie jest procesem długotrwałym i wymaga cierpliwości. W przypadku terapii lekami efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach regularnego stosowania. Przy opcjach chirurgicznych, jak przeszczep włosów w Turcji, pełne efekty obserwujemy po około roku od zabiegu. W zależności od metody przeszczepu włosów, jak FUE czy DHI, czas rekonwalescencji może trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn często wykonuje się przy pomocy farmakoterapii. Szczególnie często wybiera się Minoxidil (Regaine). To lek, który stosuje się miejscowo na skórę głowy. U niektórych mężczyzn Minoxidil spowalnia wypadanie włosów oraz stymuluje mieszki do wzrostu nowych. Aby zobaczyć pożądane efekty, należy stosować go od 4 miesięcy do roku. Niestety często po odstawieniu leku proces łysienia powraca. Do potencjalnych dolegliwości, które mogą się pojawić przy stosowaniu leku należą: suchość, podrażnienie, pieczenie i swędzenie skóry głowy.

Dla kogo pomoc przy łysieniu androgenowym ?

Samo wypadanie włosów nie musi być leczone, jeżeli nie obserwujemy przy nim innych dolegliwości.  Zabiegi transplantacji są dedykowane dla mężczyzn, którzy są niezadowoleni ze swojego wyglądu i chcieliby go poprawić poprzez zwiększenie ilości włosów.  Czasem istnieją możliwości zmiany fryzury, jeśli łysienie nie jest zbyt zaawansowane, co może w sposób znaczący poprawić nasz wygląd.

Peruki lub treski

Niektóre osoby decydują się na zakup peruk, które zasłaniają przerzedzone włosy, cofające się linie włosów lub nawet całą głowę. Występują one w różnych stylach, kolorach i teksturach. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy w odpowiedni sposób dopasować dostępne warianty i możliwości. Najlepiej zwrócić się do profesjonalnego doradcy.

Sploty włosów

Są to specjalne peruki, które są doczepiane do twoich naturalnych włosów. Aby zastosować tę metodę, musisz mieć wystarczająco dużą ilość włosów.  Zaletą splotów jest to, że zawsze są związane z twoją głową, nawet podczas wykonywania takich aktywności jak pływanie lub prysznic. Wadą tego rozwiązania jest to, że kiedy następuje nowy wzrost włosów, trzeba ponownie doczepiać sztuczne włosy do naturalnych. Proces może uszkodzić twoje naturalne włosy.

Jeżeli zauważasz u siebie symptomy łysienia androgenowego, najważniejsze jest jak najszybsze działanie. Regularne badania dermatologiczne są kluczem do wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia łysienia. Pamiętaj też o odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Unikaj szkodliwych nawyków, które mogą przyczyniać się do przyspieszenia procesu łysienia, takich jak palenie czy niezdrowa dieta.

W walce z łysieniem androgenowym mężczyzn, odpowiednie leczenie oraz szybkość reakcji są kluczowe. To, w jakim tempie i jak silnie będziesz reagować na pierwsze symptomy, ma bezpośredni wpływ na skuteczność terapii. Pamiętaj, że łysienie to nie wyrok – istnieje wiele skutecznych metod radzenia sobie z tym problemem: od stosowania leków, przez terapie laserowe, aż po przeszczep włosów.

Jako klinika, która pomaga klientom właśnie w tego typu niepożądanych sytuacjach, polecamy swoje usługi. Obejmują one między innymi:

Zapraszamy do skorzystania z naszych niezawodnych usług. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania zainteresowanych i rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Ostatnie wpisy

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku, zwane również łysieniem w młodym wieku, jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. To problem, który może dotknąć nawet młodszych niż…
Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów – jaki jest między nimi związek? Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Choć…
Depresja a wypadanie włosów

Depresja a wypadanie włosów

Hasło depresja a wypadanie włosów ostatnio zdobywa na popularności wśród internautów. Mimo iż może wydawać się to nieintuicyjne, naukowcy coraz częściej zauważają związek między tymi…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację