Ten rodzaj łysienia zwany również łysieniem typu męskiego jest najbardziej znany i dotyka największą grupę mężczyzn na świecie. Według National Library of Medicine ponad 50% mężczyzn po 50 roku życia będzie dotkniętych łysieniem typu męskiego.
Co powoduje ten rodzaj łysienia ?
Przyczyny łysienia androgenowego należy upatrywać w genetyce oraz w historii rodziny. Badania wykazały jasno że ten rodzaj łysienia jest spowodowany przez wahania hormonalne. Chodzi tu o męskie hormony płciowe zwane androgenami. Androgeny posiadają wiele funkcji włącznie z wpływem na wzrost włosów.
Każdy włos na głowie charakteryzuje się swoim cyklem wzrostu. W przypadku łysienia typu męskiego ten cykl wzrostu zaczyna spowalniać i mieszek włosowy zaczyna się kurczyć a włosy stają się krótsze i cieńsze. Na koniec cykl wzrostu włosa kończy się i nie pojawia się w tym miejscu żaden nowy włos. Łysieniu androgenowemu najczęściej nie towarzyszą inne negatywne przypadłości zdrowotne. Czasem jednak łysienie może mieć poważniejsze przyczyny takie jak niektóre rodzaje nowotworów, przyjmowanie leków, choroby tarczycy czy sterydy anaboliczne. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem jeżeli proces łysienia zacznie występować po przyjmowaniu niektórych leków lub gdy towarzyszą mu inne dolegliwości zdrowotne.
Lekarze zawsze pytają czy w rodzinie występowało wcześniej łysienie typu męskiego aby wykluczyć inne powody wypadania włosów jak choćby złe odżywianie czy grzybicze stany skóry głowy.
Kto jest narażony ?
Proces łysienia może rozpocząć się w wieku młodzieńczym, częściej jednak występuje u dorosłych mężczyzn a prawdopodobieństwo wzrasta wraz z wiekiem. Po 30 roku życia najczęściej łysienie ulega spowolnieniu. Bardzo dużą rolę odgrywa genetyka. Mężczyźni którzy mają bliskich krewnych z łysieniem typu męskiego są dużo bardziej narażeni. Sprawdza się to w szczególności kiedy problem ten występuje po stronie rodziny matki.
Czy ten problem mnie dotyczy ?
Jeżeli jesteś młody i utrata włosów rozpoczyna się na skroniach lub czubku głowy istnieje ryzyko że ten rodzaj łysienia dotknął i Ciebie. U niektórych mężczyzn problem dotyczy jednego łysego miejsca a u innych zmiany przyjmują kształt litery M. U innych linia włosów będzie się przesuwać do tyłu dopóki wszystkie włosy nie wypadną.
Dla kogo pomoc przy łysieniu androgenowym ?
Samo wypadanie włosów nie musi być leczone jeżeli nie obserwujemy przy nim innych dolegliwości. Zabiegi transplantacji są dedykowane dla mężczyzn którzy są niezadowoleni ze swojego wyglądu i chcieliby go poprawić poprzez zwiększenie ilości włosów. Czasem istnieją możliwości zmiany fryzury jeśli łysienie nie jest zbyt zaawansowane co może w sposób znaczący poprawić nasz wygląd.
Peruki lub treski
Czasem niektóre osoby decydują się na zakup peruk które zasłaniają przerzedzone włosy, cofające się linie włosów lub nawet całą głowę. Występują one w różnych stylach, kolorach i teksturach. Aby uzyskać jak najlepszy efekt należy w odpowiedni sposób dopasować dostępne warianty i możliwości. Najlepiej zwrócić się do profesjonalnego doradcy.
Sploty włosów
Są to specjalne peruki które są doczepiane do twoich naturalnych włosów. Aby zastosować tą metodę musisz mieć wystarczająco dużą ilość włosów. Zaletą splotów jest to że zawsze są związane z twoją głową nawet podczas wykonywania takich aktywności jak pływanie, prysznic czy spanie. Wadą tego rozwiązania jest to że kiedy następuje nowy wzrost włosów trzeba ponownie doczepiać sztuczne włosy do naturalnych. Proces może uszkodzić twoje naturalne włosy.
Minoxidil (Regaine) – To lek który stosuje się miejscowo na skórę głowy. U niektórych mężczyzn minoxidil spowalnia wypadanie włosów oraz oraz stymuluje mieszki do wzrostu nowych. Aby zobaczyć porządane efekty należy stosować go od 4 miesięcy do roku. Niestety często po odstawieniu leku proces łysienia powraca. Do potencjalnych dolegliwości które mogą się pojawić przy stosowaniu leku należą: suchość, podrażnienie, pieczenie i swędzenie skóry głowy.
Jeżeli pojawiają się skutki uboczne jak opisane poniżej podczas stosowania leku wskazane jest niezwłoczne udanie się do lekarza.
– nagłe zwiększenie masy ciała
– obrzęk twarzy, rąk, kostek lub brzucha
-problemy z oddychaniem
-szybkie bicie serca
-ból w klatce piersiowej
-utrudnione oddychanie
Finasteryd (Propecia, Proscar) – To doustny lek który hamuje działanie hormonu odpowiedzialnego za wypadanie włosów. Według badań jego działanie jest bardziej skuteczne od minoxidilu. Po zaprzestaniu stosowania tego leku następuje ponowna utrata włosów. Pierwsze rezultaty pojawią się w ciągu roku stosowania jednak nie wcześniej niż po 3 miesiącach. Jeżeli po roku nie będzie żadnych efektów lekarz prawdopodobnie zaleci zaprzestanie podawania leku. Skutki uboczne finasterydu to:
– depresja
-swędzenie
-wysypka
-pokrzywka
-nadwrażliwość piersi
-powiększenie piersi
-obrzęk twarzy oraz warg
-bolesny wytrysk
-ból jąder
-trudności w uzyskaniu erekcji
Chociaż jest to rzadkie finasteryd może powodować raka piersi. Może też wypaczyć wynik testów wykonywanych pod kątem raka prostaty.
Transplantacja włosów
Jest to najdroższy ale też najbardziej skuteczny sposób na walkę z łysieniem. Polega ona na przeszczepieniu włosów z miejsc z których nigdy nie wypadną do stref głowy podatnych na wypadanie. Czasem konieczne jest wykonanie dwóch zabiegów ale efekty tego typu leczenia są najbardziej skuteczne i przynoszą wymagany efekt.
Konsultacje i rozmowy
Łysienie może spowodować duże zmiany w twoim życiu. Możesz borykać się z problemem samoakceptacji. Jeśli odczuwasz lęk ,depresję , masz niską samoocenę lub doświadczasz innych problemów natury emocjonalnej warto jest pomyśleć nad wizytą u specjalisty.