Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest poważną chorobą zakaźną. Wywołuje ją wirus HCV.  Ryzyko polega na tym że inne osoby mogą zostać zarażone w łatwy sposób poprzez kontakt z osobą zainfekowaną. Wirus HCV przenosi się poprzez kontakt z krwią. Jak dotąd nie wykryto innej drogi przenoszenia się wirusa.

W jaki sposób można się zarazić wirusem HCV ?

W Polsce rejestruje się około 2-3,5 tys. przypadków nowych zachorowań. Trzeba jednak zwrócić uwagę że faktycznie przypadków HCV może być znacznie więcej ponieważ nie wszystkich chorych jesteśmy w stanie zdiagnozować. Większość osób które cierpią na WZW typu c charakteryzuje niestety przewlekła postać choroby. Objawia się ona przede wszystkim marskością wątroby. Szacuje się że osoby które są aktywnie zarażone mogą stanowić ponad 200 000 tys.

Najczęściej zarażenie następuje kiedy przetaczamy zakażoną krew lub kontakt uszkodzonej skóry bądź błon śluzowych z rzeczami lub przedmiotami które zostały nią zanieczyszczone. Krew zdrowa i zakażona muszą mieć ze sobą kontakt.

Najczęściej dzieje się to kiedy:

– przyjmujesz regularnie zastrzyki w ośrodkach medycznych

-były przeprowadzane w twoim życiu zabiegi chirurgiczne ( np. cesarskie cięcie)

-oddajesz często krew

-w gabinecie stomatologicznym nie dopilnowano norm higienicznych

Oczywistym wydaje się fakt że grupą która jest najbardziej narażona na zachorowanie są narkomani. Obok nich osoby które są już zarażone wirusem HIV, pacjenci którzy byli poddawani dializom, chorzy na hemofilię, osoby korzystające z usług gabinetów tatuażu, piercingu, manicure czy nawet zabiegów fryzjerskich i kosmetycznych. Zakażenie HCV może przytrafić się również kiedy członkowie rodziny korzystają z tych samych przyborów higienicznych np. szczoteczki do zębów czy maszynek do golenia. Ważne jest również aby zachować ostrożność i chłodne myślenie podczas udzielania pierwszej pomocy. Wtedy też istnieje duże ryzyko zakażenia.

Uszkodzenia błon śluzowych bardzo często mają miejsce podczas kontaktów intymnych. Wtedy miejscem zainfekowanym może stać się jama ustna, odbyt, penis czy okolice pochwy. Trzeba pamiętać że bez stosowania odpowiednich środków nawilżających istnieje zawsze duże ryzyko obtarć, uszkodzeń błon śluzowych. Nosicielki HCV karmiące piersią nie ryzykują przeniesienia wirusa na dziecko ponieważ jak już wcześniej wspomnieliśmy przenosi się on tylko przez krew. Możemy zarazić się również poprzez: trzymanie się za ręcę, kichanie, kaszel, pływanie w tym samym zbiorniku wodnym, spożywanie żywności przygotowanej przez osobę zakażoną HCV, korzystanie z tych samych środków higienicznych i miejsc .

WZW typu c w kontekście zabiegu transplantacji włosów

Pacjenci którzy mają aktywne zapalenie wątroby typu C niestety nie mogą poddać się zabiegowi transplantacji włosów.  WZW należy do chorób zakaźnych i w związku z tym podstawą dla nas są nasi pacjenci a także personel medyczny który będzie wykonywał zabieg przeszczepu włosów. Istniałoby ogromne ryzyko że sama operacja nie powiodłaby się i dlatego jest całkowicie zakazana w przypadku stwierdzenia schorzenia. W formularzu który będzie do Państwa wysłany kiedy zdecydujecie się na skorzystanie z naszych usług jest pytanie o to czy przechodziliście HCV ( Są tam również pytania odnoszące się do innych chorób zakaźnych). Po przylocie do kliniki pacjenci zawsze mają badania krwi które są bezpłatne i całkowicie bezpieczne. Wykonujemy je w celu potwierdzenia i uzyskania całkowitej pewności w trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo. Podczas wcześniejszych konsultacji, odbywających się najczęściej online, zwracamy również uwagę na to że na niektóre schorzenia przed wylotem warto się przebadać.

Nieco inaczej wygląda sytuacja kiedy WZW typu c już nie jest aktywne. Wtedy pacjent nie jest całkowicie zdyskredytowany z możliwości zabiegu. Mimo tego że antygeny tego wirusa po przebyciu infekcji za zawsze pozostają w organizmie przylatujemy do Turcji w odpowiednim terminie który ustalamy z naszymi konsultantami. Najczęściej dzieje się to nieco wcześniej niż według standardowych procedur. W celu uzyskania informacji czy dany pacjent posiada w swoim organizmie HCV wykonuje się test na przeciwciała dzięki któremu wykrywamy obecność antygenów. Wyniki badań są uzyskiwane z osocza lub surowicy krwi. Jeśli wynik takiego testu jest pozytywny wykonujemy bardziej skrupulatne badania które mają na celu uzyskanie 100% pewności. Polega ono na sprawdzeniu obecności obcego RNA we krwi. Jeżeli okaże się ono obecne wskazuje wtedy na aktywną formę choroby. W związku z oczekiwaniem na końcowe wyniki badań operacja może się nieco przesunąć.

Dodatkowe sprawdzenie czy pacjent ma aktywną postać choroby WZW typu c kosztuje dodatkowo około 150 euro. Podstawowe badanie na przeciwciała jest w pakiecie startowym. Dzięki informacjom od pacjentów w Polsce na temat przebytych chorób łatwiej możemy rozplanować cały pobyt w Turcji dlatego kładziemy ogromny nacisk na przekazywania do konsultantów skymed wszystkich niezbędnych informacji. Na szczęście jeżeli forma wirusa nie jest aktywna nie ma powodu do obaw. Sam zabieg przeszczepu włosów i proces gojenia przebiegają identycznie jak u osób które choroby nie przechodziły.

Dzięki ogromnej wiedzy naszych konsultantów nie ma żadnych obaw aby zorganizować wyjazd i przeszczep włosów w Stanbule nawet jeśli przechorowałeś WZW typu C.  Ważne aby była to forma już nieaktywna. Zmieniając kalendarz wyjazdu i dopasowując sytuację do twojego stanu zdrowia sprawimy że będziesz bardzo pozytywnie zaskoczony obsługą naszego zespołu zarówno w Polsce jak i w Turcji.

Ostatnie wpisy

Menopauza a wypadanie włosów. Co to jest łysienie menopauzalne?

Menopauza a wypadanie włosów. Co to jest łysienie menopauzalne?

Menopauza a wypadanie włosów – jakie jest między nimi powiązanie? Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który przynosi ze sobą szereg zmian hormonalnych, fizycznych…
Chora wątroba a wypadanie włosów

Chora wątroba a wypadanie włosów

Chora wątroba a wypadanie włosów – czy te dwie rzeczy są ze sobą powiązane? Zdrowie naszej wątroby odgrywa kluczową rolę w ogólnym stanie organizmu. Jednak…
Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Prolaktyna i wypadanie włosów prawdopodobnie są ze sobą powiązane, co pokazują ostatnie badania naukowe. Wypadanie włosów to problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację