Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

Zastanawiasz się, czy Twoje wypadające włosy mają coś wspólnego z genami? Łysienie genetyczne to dość popularna forma tracenia owłosienia, która może przybierać na sile w określonych sytuacjach. Po kim dziedziczy się łysienie i jak zapobiec tego typu niepożądanym stanom? Odpowiadamy!

skymed_lysienie_dziedziczne_geny

Łysienie genetyczne – czy to prawda?

Czy zakola są genetyczne? Czy łysienie plackowate jest dziedziczne? Wokół tematu łysienia powstało już wiele mitów i teorii. Najwyższy czas przyjrzeć się faktom i jednoznacznie stwierdzić, że tak – istnieje coś takiego, jak łysienie genetyczne. Jak zapobiec utracie włosów i kto właściwie może na w tym pomóc? Jako specjaliści od włosów chętnie udzielimy odpowiedzi na tak nurtujące pytania.

W dzisiejszych czasach postępowanie procesu łysienia dla wielu mężczyzn jest tematem nie do zaakceptowania, ponieważ wpływa destrukcyjnie na samoocenę i nastawienie do życia. Dziś możemy rozróżnić 3 typy:

– łysienie androgenowe, które wynika z nadwrażliwości mieszków na dihydrotestosteron.

– łysienie plackowate. Którego przyczyną jest nieprawidłowo funkcjonujący układ autoimmunologiczny.

– łysienie telogenowe, wywołane wydłużoną fazą spoczynku włosa

Wśród wielu typów łysienia, jednym z najczęstszych jest łysienie dziedziczne. To właśnie one odpowiada za blisko 95% wszystkich przypadków utraty włosów u mężczyzn. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ łysienia ma swoje źródło w genach. To one decydują, po kim dziedziczy się łysienie. Wśród pozostałych czynników powodujących osłabienie struktury włosa i jego wypadanie jest niewłaściwa pielęgnacja, zła dieta, zaburzenia hormonalne, choroby skóry, schorzenia tarczycy, długotrwały stres.

Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?

Zbyt duże wypadanie włosów może być związane z silną odpowiedzią immunologiczną ( np. covid 19 ) podczas łysienia plackowatego, pojawiać się na skutek wydłużonej fazy spoczynku włosa w łysieniu telogenowym lub być spowodowanym przez dziedziczenie  (łysienie typu androgenowego).

Jak wiadomo w zakresie łysienia typu męskiego (łysienia androgenowego) powodem jest destrukcyjny wpływ dihydrotestosteronu na mieszki włosowe. Pochodna testosteronu prowadzi w sposób bardzo powolny, ale skuteczny do zaniku struktury włosa. Włosy stają się coraz cieńsze i łamliwe, finalnie wzrost zdrowych włosów zostaje całkowicie zahamowany. Łysienie dziedziczne może postępować szybko; wiele zależy jednak od kondycji włosów.

Łysienie  może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn.  Nie jest one również zależne od wieku, choć zdecydowanie bardziej narażone są na nie osoby powyżej 20 roku życia.  Łysienie androgenowe jest spowodowane zaburzeniami genetycznymi. Głównym winowajcą jest dihydrotestosteron i nadwrażliwość mieszków włosowych. Takie osoby są najbardziej narażone na permanentną utratę włosów. Genetyczne wypadanie włosów można jednak naprawić – świat medycyny zna skuteczne metody na to, jak przywrócić owłosienie.

Łysienie dziedziczne ujawnia się wraz z wiekiem i jak wzmiankowano powyżej, może się pojawić w przedziale wiekowym od 20 do 50 lat. Dziedziczna podatność poligenetyczna warunkuje stopień wystąpienia choroby. Problem z wypadaniem włosów powstaje na skutek działania androgenów. To one powodują istotne skrócenie fazy wzrostu włosów. Potem następuje miniaturyzacja mieszka włosowego i w konsekwencji całkowite jego wypadnięcie. Jak zawsze istotne jest szybkie podjęcie działania, bo wtedy mamy możliwość  zahamowania albo bardzo istotnego spowolnienia całego procesu wypadania włosów. Przy odpowiednim doborze farmakologii jesteśmy w stanie w istotny sposób przedłużyć żywotność włosów. Często bardzo pomocna okazuje się wizyta u trychologa. Jak wiadomo, głównym powodem wypadania włosów są geny. Chodzi o te geny, które wytwarzają androgeny oraz o przekształcenie ich do dihydrotestosteronu oraz o te, które kodują receptory dla androgenów.  Mutacje, które powstają w obrębie genów receptorów, mogą prowadzić do znacznie wyższej wrażliwości na hormon.

Zakola i łysienie plackowate – czy jest dziedziczne?

Zakola, podobnie jak łysienie, często są wynikiem działania genów. Ale czy zakola są genetyczne? Tak, w wielu przypadkach zakola są efektem działania genów, które dziedziczymy po naszych przodkach. Jednak rozwój zakoli może również wynikać z innych czynników, takich jak styl życia czy stan zdrowia.

W przypadku łysienia plackowatego sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Czy łysienie plackowate jest dziedziczne? Miejscowa utrata włosów, znana również jako alopecia areata, to typ łysienia, który powoduje niespodziewane wypadanie włosów, najczęściej w formie okrągłych placków. Czy łysienie plackowate jest genetyczne? Nauka nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czasami łysienie plackowate występuje u kilku członków rodziny, co może sugerować dziedziczność, ale w innych przypadkach nie ma takiej zależności.

Które osoby są  w kręgu największego ryzyka łysienia androgenowego?

Oczywiście w największym stopniu łysienie dotyka mężczyzn, choć zdarza się również ze problem w niewielkim stopniu może dotyczyć Pań. U mężczyzn proces wypadania włosów obejmuje  znacznie większe obszary głowy. Łysienie androgenowe określamy inaczej łysieniem typu męskiego. Dziedziczne wypadanie włosów dotyczy do 70% mężczyzn i objawia się w różnym wieku. Jest to spowodowane wyższym wskaźnikiem pochodnej testosteronu, którego poziom u mężczyzn jest na bardzo wysokim poziomie.  Hormony męskie, czyli androgeny są zaliczane do hormonów typowo męskich. W sytuacji kiedy oba hormony działają razem, ich siła rażenia może być olbrzymia, co powoduje bardzo agresywną postać wypadania włosów. Niektórzy mężczyźni mogą stracić włosy niemal całkowicie. Trzeba pamiętać, że łysienie androgenowe nie ma charakteru jednogenowego. Oznacza to, że nie jest powiedziane że jeśli mamy kogoś z łysieniem typu męskiego w rodzinie, to czeka nas ten sam problem. Ważne, aby dokładnie monitorować sytuację występującą u nas na głowie w celu spowolnienia procesu wypadania włosów.

Objawy łysienia dziedzicznego

Większość osób, które mają w bliskiej rodzinie przypadki łysienia androgenowego powinna się przebadać, ponieważ jest narażona na ten sam problem. Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko wypadania włosów, powinniśmy bacznie obserwować sytuację, jaka dzieje się na naszej głowie (nie tylko ilość włosów, ale również stan skóry).  Szybka interwencja u specjalisty pozwoli ograniczyć koszta związane z samym zabiegiem transplantacji włosów. Podczas początku łysienia typu męskiego pojawia się intensywny łojotok oraz tłusty łupież. Może się to zaczynać już w wieku 20 lat. Przetłuszczona skóra głowy działa destrukcyjnie na kondycję włosów, stają się słabsze i szybciej wypadają. U mężczyzn włosy wypadają  najpierw od frontu do tyłu, u kobiet natomiast występuje tzw. łysienie rozlane.

Łysienie genetyczne – diagnoza i leczenie

W przypadku mężczyzn nie ma problemu w zakresie diagnozy czy dany rodzaj łysienia to łysienie androgenowe. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kobiet. Należy sprawdzić  ilości całkowitego i wolnego testosteronu, estrogeny, ferrytyny, hormony tarczycy, poziom DHT i TSH. Bardzo ważnym elementem badań jest przeprowadzenie trichoskopii.

Pierwsze objawy utraty włosów są najczęściej bardzo stresujące i sugerują na łysienie genetyczne. Jak leczyć taką przypadłość? Dobór dobrej metody jest uzależniony od skali i tempa wypadania włosów. Coraz częściej zalecane jest stosowanie odpowiednich preparatów poprawiających krążenie skóry głowy. Do metod bezinwazyjnych można zaliczyć: karboksyterapię, laserowe czepki, farmakoterapię, osocze bogatopłytkowe, terapię światłem LED i mezoterapię.

Jedynym skutecznym sposobem, który pozwoli permanentnie rozwiązać temat wypadania włosów, jest przeszczep włosów. Na tę chwilę farmakologia przy intensywnym procesie wypadania włosów może mieć charakter tylko i wyłącznie wspomagający. Jedną z opcji jest przeszczep włosów dostępny w Turcji, który oferuje skuteczne i trwałe wyniki. Jeśli utrata włosów już się rozpoczęła, to jest wiele opcji leczenia łysienia genetycznego. Metoda  FUEDHI to jedne z najbardziej zaawansowanych technik przeszczepiania włosów, które dają naturalny i trwały efekt. Taka opcja jest również dobrym rozwiązaniem dla kobiet.. Najczęściej zgłaszany problem to przerzedzenie włosów na całej głowie, a nie typowe zakola czy łysienie na szczycie głowy. Wielokrotnie efektem tego jest zaniżona pewność siebie i utrata komfortu życia. Jednak dzięki nowoczesnym metodą, takim jak przeszczep włosów kobiet w Turcji, można skutecznie przeciwdziałać problemowi

A co jeśli straciłeś włosy również w innych częściach? Dobre wieści! Dzisiejsze technologie transplantologiczne są na tyle zaawansowane, że mogą pomóc w przeszczepie brwi i nawet przeszczepie brody. Te opcje mogą naprawdę pomóc w przywróceniu pewności siebie. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty. Specjalizujemy się w organizowaniu wyjazdów właśnie na tego typu zabiegi. Jeśli chcesz, by Twój problem z wypadaniem włosów raz na zawsze zniknął, to koniecznie zapoznaj się z naszymi działania. Zaufało nam już wielu zadowolonych klientów!

Ostatnie wpisy

Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Prolaktyna i wypadanie włosów prawdopodobnie są ze sobą powiązane, co pokazują ostatnie badania naukowe. Wypadanie włosów to problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym…
Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn w młodym wieku

Wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku, zwane również łysieniem w młodym wieku, jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. To problem, który może dotknąć nawet młodszych niż…
Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów

Chore jelita a wypadanie włosów – jaki jest między nimi związek? Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Choć…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację