W dzisiejszych czasach postępowanie procesu łysienia dla wielu mężczyzn jest tematem nie do zaakceptowania ponieważ wpływa destrukcyjnie na samoocenę i nastawienie do życia. Dziś możemy rozróżnić 3 typy:

łysienie androgenowe, które wynika z nadwrażliwości mieszków na dihydrotestosteron.

łysienie plackowate. Którego przyczyną jest nieprawidłowo funkcjonujący układ autoimmunologiczny.

łysienie telogenowe, wywołane wydłużoną fazą spoczynku włosa

Wśród pozostałych czynników powodujących osłabienie struktury włosa i jego wypadanie jest niewłaściwa pielęgnacja, zła dieta, zaburzenia hormonalne, choroby skóry, schorzenia tarczycy, długotrwały stres.

skymed_lysienie_dziedziczne_geny

Dlaczego włosy nadmiernie wypadają ?

Zbyt duże wypadanie włosów może być związane z silną odpowiedzią immunologiczną ( np. covid 19 ) podczas łysienia plackowatego, pojawiać się na skutek wydłużonej fazy spoczynku włosa w łysieniu telogenowym lub być spowodowanym przez dziedziczenie( łysienie typu androgenowego).

Jak wiadomo w zakresie łysienia typu męskiego (łysienia androgenowego) powodem jest destrukcyjny wpływ dihydrotestosteronu na mieszki włosowe. Pochodna testosteronu prowadzi w sposób bardzo powolny ale skuteczny do zaniku struktury włosa. Włosy stają się coraz cieńsze i łamliwe, finalnie wzrost zdrowych włosów zostaje całkowicie zahamowany.

Jak często wypadanie włosów może być dziedziczone ?

Łysienie  może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn.  Nie jest one również zależne od wieku choć zdecydowanie bardziej narażone są na nie osoby powyżej 20 roku życia.  Łysienie androgenowe jest spowodowane zaburzeniami genetycznymi.  Głównym winowajcą jest dihydrotestosteron i nadwrażliwość mieszków włosowych. Takie osoby są najbardziej narażone na permanentną utratę włosów.

Łysienie dziedziczne ujawnia się wraz z wiekiem i jak wzmiankowano powyżej może się pojawić w przedziale wiekowym od 20 do 50 lat. Dziedziczna podatność poligenetyczna warunkuje stopień wystąpienia choroby. Problem z wypadaniem włosów powstaje na skutek działania androgenów. To one powodują istotne skrócenie fazy wzrostu włosów. Potem następuje miniaturyzacja mieszka włosowego i w konsekwencji całkowite jego wypadnięcie. Jak zawsze istotne jest szybkie podjęcie działania bo wtedy mamy możliwość  zahamowania albo bardzo istotnego spowolnienia całego procesu wypadania włosów. Przy odpowiednim doborze farmakologii jesteśmy w stanie w istotny sposób przedłużyć żywotność włosów. Często bardzo pomocna okazuje się wizyta u trychologa. Jak wiadomo głównym powodem wypadania włosów są geny. Chodzi o te geny które wytwarzają androgeny oraz o przekształcenie ich do dihydrotestosteronu oraz o te które kodują receptory dla androgenów.  Mutacje które powstają w obrębie genów receptorów mogą prowadzić do znacznie wyższej wrażliwości na hormon.

Które osoby są  w kręgu największego ryzyka łysienia androgenowego?

Oczywiście w największym stopniu łysienie dotyka mężczyzn choć zdarza się również ze problem w niewielkim stopniu może dotyczyć Pań. U mężczyzn proces wypadania włosów obejmuje  znacznie większe obszary głowy. Łysienie androgenowe określamy inaczej  łysieniem typu męskiego. Dziedziczne wypadanie włosów dotyczy do 70% mężczyzn i objawia się w różnym wieku. Jest to spowodowane wyższym wskaźnikiem pochodnej testosteronu którego poziom u mężczyzn jest na bardzo wysokim poziomie.  Hormony męskie czyli androgeny są zaliczane do hormonów typowo męskich. W sytuacji kiedy oba hormony działają razem ich siła rażenia może być olbrzymia co powoduje bardzo agresywną postać wypadania włosów. Niektórzy mężczyźni mogą stracić włosy niemal całkowicie. Trzeba pamiętać że łysienie androgenowe nie ma charakteru jednogenowego. Oznacza to że nie jest powiedziane że jeśli mamy kogoś z łysieniem typu męskiego w rodzinie to czeka nas ten sam problem. Ważne aby dokładnie monitorować sytuację występującą u nas na głowie w celu spowolnienia procesu wypadania włosów.

Objawy łysienia dziedzicznego

Większość osób które mają w bliskiej rodzinie przypadki łysienia androgenowego powinna się przebadać ponieważ jest narażona na ten sam problem. Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko wypadania włosów powinniśmy bacznie obserwować sytuację jaka dzieje się na naszej głowie (nie tylko ilość włosów ale również stan skóry).  Szybka interwencja u specjalisty pozwoli ograniczyć koszta związane z samym zabiegiem transplantacji włosów. Podczas początku łysienia typu męskiego pojawia się intensywny łojotok oraz tłusty łupież. Może się to zaczynać już w wieku 20 lat. Przetłuszczona skóra głowa działa destrukcyjnie na kondycję włosów, stają się słabsze i szybciej wypadają. U mężczyzn włosy wypadają  najpierw od frontu do tyłu, u kobiet natomiast występuje tzw. łysienie rozlane.

W przypadku mężczyzn nie ma problemu w zakresie diagnozy czy dany rodzaj łysienia to łysienie androgenowe. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kobiet. Należy sprawdzić  ilości całkowitego i wolnego testosteronu, estrogeny, ferrytyny, hormony tarczycy, poziom DHT i TSH. Bardzo ważnym elementem badań jest przeprowadzenie trichoskopii.

Sposoby na leczenie łysienia androgenowego

Dobór dobrej metody jest uzależniony od skali i tempa wypadania włosów. Coraz częściej zalecane jest stosowanie odpowiednich preparatów poprawiających krążenie skóry głowy. Do metod bezinwazyjnych można zaliczyć: karboksyterapię, laserowe czepki, farmakoterapię, osocze bogatopłytkowe, terapię światłem LED i mezoterapię.

Jedynym skutecznym sposobem który pozwoli permanentnie rozwiązać temat wypadania włosów jest przeszczep włosów. Na te chwilę farmakologia przy intensywnym procesie wypadania włosów może mieć charakter tylko i wyłącznie wspomagający.