Wypadanie włosów po covid to objaw, który pojawił się u niektórych osób. Covid-19 jest chorobą zakaźną układu oddechowego. Na szczęście dla większości jest to schorzenie, które ludzie przechodzą w sposób łagodny lub umiarkowany. Jak wiemy, czasem choroba przyjmuje zupełnie inny charakter i poszczególne osoby mogą odczuć ją dotkliwie, a w skrajnych przypadkach nawet umrzeć.
Choroba w bardzo szybkim tempie rozprzestrzeniła się na całym świecie co doprowadziło do uzyskania szeregu hipotez na podstawie tego, jak organizm człowieka się w jej czasie zachowuje, z jakimi trudnościami musi się zmierzyć. Według naukowców zajmie nam jeszcze kilka lat wyciągnięcie właściwych wniosków, uzyskanie informacji, jakie działania należy podjąć, aby się właściwie zabezpieczyć i zoptymalizować przebieg choroby, abyśmy odczuwali go w jak najmniejszym stopniu.
Jedną z najczęściej spotykanych komplikacji po przebyciu covid-19 jest CFS – rodzaj zmęczenia o charakterze chronicznym spowodowany kontaktem z wirusem i utrzymującym się stanem zapalnym. Po covid mogą występować również powikłania neurologiczne czy zaburzenia sercowo-naczyniowe. Istnieje ryzyko wystąpienia „mgły mózgowej” oraz urojeń węchowych czy zespołu Guillaina-Barrego.
Objawy powikłań pocovidowych w kontekście wypadania włosów
Czym jest pocovidowe wypadanie włosów? Do 30% osób, głównie kobiet, wykazuje wypadanie włosów po covidzie o charakterze silniejszym lub umiarkowanym. Najczęściej zauważalna utrata włosów rozpoczyna się około 2-3 miesięcy po przechorowaniu. Sytuacja psychiczna osób, których to dotyka drastycznie się pogarsza, ponieważ ilość wypadających włosów jest niejednokrotnie bardzo duża.
Do grupy najczęstszych objawów covid-19 możemy zaliczyć: wzmożona potliwość, biegunka, gorączka, wymioty, brak pragnienia oraz apetytu. Niestety wszystkie te objawy wpływają destrukcyjnie na wzrost włosów i przy bardzo dużym ich nasileniu mogą doprowadzić do łysienia niektórych obszarów. Oczywiście nieco inaczej sytuacja przedstawia się u osób zaszczepionych, ponieważ powyższe objawy będą się uwidaczniać w znacznie mniejszym stopniu, przez co ryzyko destrukcji włosów jest zdecydowanie niższe.
Przy okazji powyższych objawów pojawia się również stres, który wpływa destrukcyjnie na nasze włosy. Jest to spowodowane zwiększeniem stężenia kortyzolu. Hormon dostaje się do włosów i jest znany jako jeden z głównych sprawców wypadania włosów po covid. Przy połączeniu typowych objawów covidowych ze stresem możemy się spodziewać osłabienia kondycji zdrowotnej cebulek włosów.
Wypadanie włosów po covid-19 nosi znamiona łysienia telogenowego
Jak już było napisane w poprzednich artykułach, wyróżniamy 3 fazy wzrostu włosów:
Anagen – Etap wzrostu włosów, w którym znajduje się ich około 80%
Katagen – Etap tzw. Inwolucji włosa, w którym znajduje się do 2% włosów
Telogen – Zastępowanie starego włosa nowym włosem. Szacunkowo w tej fazie jest około 20% włosów.
U ludzi widoczny jest proces apoptozy włosów, czyli tzw. zastępowanie starych włosów nowymi (określony czas życia włosa). Niestety pewne czynniki mogą ten proces zdecydowanie przyspieszyć. Niekorzystne warunki mogą wpłynąć na skrócenie fazy żywotności włosów i ich spotęgowaną utratę. Włosy są strukturami, które jako jedne z pierwszych w naszym organizmie alarmują o pewnych destrukcyjnych zmianach w naszym ciele, a objawia się to oczywiście ich nadmiernym wypadaniem.
Przyczyny wypadania włosów po covid-19
Do przyczyn łysienia telogenowego (SARS-CoV-2) możemy zaliczyć:
– Farmakologia – (metotreksat, antykoagulanty, leki przeciwzakrzepowe, karbamazepina, leki dopaminergiczne, leki beta-adrenolityczne, fibraty,statyny)
– anemia
– stres
– niedobory
– diety, głodówki
– choroby zakaźne objawiające się wysoką temperaturą
– pewne choroby układu autoimmunologicznego
– cukrzyca
– zaburzenia zywienia (bulimia, anoreksja)
– Problemy z hormonami (nadczynność lub niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, złe funkcjonowanie przytarczyc)
Cały czas trwają badania w celu potwierdzenia obserwacji zaobserwowanych u osób, które chorowały. Na dzisiaj możemy stwierdzić, że podwyższona temperatura w sposób istotny wpływa na wypadanie włosów i istnieje korelacja między poziomem gorączki a ilością wypadanych włosów. Odnosi się to również do: osłabienia organizmu, odwodnienia, niedożywienia, ilości przyjmowanych leków (ibuprofen, paracetamol) czy przyjmowanych sterydów.
Działania, jakie należy podjąć oraz leczenie – wypadanie włosów po covid-19
W celu rozwiązania problemu należy zacząć od analizy wyników badań morfologicznych (kompleksowa morfrologia oraz żelazo, ferrytyna, TSH, CRP, FT3, FT4, B6, B12, D3)
Inne działania:
– sprawdzenie struktury włosów
– określenie skali łysienia
– sprawdzenie stanu skóry włosów
– ustalenie przebiegu kuracji
Bardzo istotnym czynnikiem jest nieprzespanie czasu, w którym należy podjąć działanie. Powinno się zaaplikować preparaty na skóre głowy, które mają działanie biologicznie aktywne i będą stymulować podziały komórkowe zachodzące w mieszkach włosowych, co poprawi też keratynizację naszych włosów (Wzmocni je)
Preparaty, które będą skuteczne w walce z wypadaniem włosów po koronawirusie powinny zawierać:
Wyciąg z chinowca, peptydy, ekstrakt z pokrzywy, roślinne komórki macierzyste, witaminy B6 i B12, panthenol, kofeina, witamina E.
Po covid-19 wiele osób boryka się z zaczerwieniem skóry na głowie. Należy doprowadzić go do szybkiej regeneracji. W sposób istotny po przebytej chorobie włosy są słabsze i bardziej matowe. Nawilżyć w sposób skuteczny skórę głowy możemy za pomocą olejku z siemienia lnianego lub maski arganowej z aloesem. Da to widoczny efekt w bardzo krótkim czasie. Skóra przestanie być sucha, a włosy przestaną być matowe. Stosowanie różnego rodzaju ekstraktów i szamponów powinno trwać minimum 3 miesiące.
Skutecznymi sposobami na wzmocnienie mieszków włosowych po SARS-CoV-2 mogą być również metody leczenia, takie jak: mezoterapia igłowa, poddawanie włosów działaniu tlenu oraz terapia za pomocą osocza bogatopłytkowego.
Mezoterapia igłowa
W przypadku mezoterapii igłowej następuje podawanie koktajlu do powierzchniowych warstw skóry. Znajdują się tam niezbędne substancje aktywne np. witaminy, peptydy czy mikroelementy. Zabiegom należy się poddać w seriach najczęściej w ilości około 10 wykonywanych co dwa tygodnie. Po 3-4 zabiegach wypadanie włosów po covid powinno być zahamowane. Po takiej terapii efekty powinny być widoczne w postaci nie tylko większej ilości włosów, ale również stare włosy stają się grubsze i zdrowsze.
Podskórne podawanie tlenu
Aby efekty były widoczne, należy poddać się infuzji tlenowej również około 10 razy. Podawanie tlenu następuje przy wykonaniu jego wtłoczenia w określone wcześniej obszary przy użyciu również ampułki zawierającej określone, potrzebne do wzmocnienia włosów substancje aktywne. Czas trwania to około 30 minut i w przeciwieństwie do kuracji osoczem bogatopłytkowym jest bezbolesny.
Osocze bogatopłytkowe
Kuracja jest skuteczna i sprawdzona. Oczywiście nie załatwi to w pełni problemu łysienia androgenowego, ale w istotny sposób przyczyni się do poprawy stanu naszych włosów. Osocze jest oddzielane od czerwonych krwinek przez odwirowanie, a z racji, że jest to materiał biokompatybilny (pochodzi od nas samych) jest w pełni bezpieczny. Aby zauważyć efekty, należy wykonać około 6 sesji w odstępie 5-6 tygodni. Końcowe efekty zauważymy około 3-4 miesiące po końcowej kuracji.
Przeszczep włosów wykonywany przez profesjonalistów
Wiele osób zastanawia się, jak powstrzymać wypadanie włosów pod covid-19. Jeśli powyższe sposoby nie zadziałają, warto rozważyć przeszczep włosów Turcja w sprawdzonej klinice, takiej jak SkyMed.
Wykorzystywane przez nich metody gwarantują najlepsze efekty przeszczepu włosów. Wśród usług SkyMed znajdują się również: przeszczep włosów na zakola, przeszczep włosów kobiet w Turcji oraz przeszczep brwi i przeszczep brody. Jeśli chcesz zaradzić wypadaniu włosów, w klinice SkyMed znajdziesz się pod opieką profesjonalistów, którzy mają za sobą wiele udanych zabiegów.