Covid-19 jest chorobą zakaźną układu oddechowego. Na szczęście dla większości jest to schorzenie które ludzie przechodzą w sposób łagodny lub umiarkowany. Jak wiemy czasem choroba przyjmuje zupełnie inny charakter i poszczególne osoby mogą odczuć ją dotkliwie a w skrajnych przypadkach nawet umrzeć.

Choroba w bardzo szybkim tempie rozprzestrzeniła się na całym świecie co doprowadziło do uzyskania szeregu hipotez na podstawie tego jak organizm człowieka się w jej czasie zachowuje, z jakimi trudnościami musi się zmierzyć. Według naukowców zajmie nam jeszcze kilka lat wyciągnięcie właściwych wniosków,  uzyskanie informacji jakie działania należy podjąć aby się właściwie zabezpieczyć i zoptymalizować przebieg choroby abyśmy odczuwali go w jak najmniejszym stopniu.

Jedną z najczęściej spotykanych komplikacji po przebyciu covid-19 jest CFS – rodzaj zmęczenia o charakterze chronicznym spowodowany kontaktem z wirusem i utrzymującym się stanem zapalnym.  Po covid mogą występować również powikłania neurologiczne czy zaburzenia sercowo-naczyniowe. Istnieje ryzyko wystąpienia „mgły mózgowej” oraz urojeń węchowych czy zespołu Guillaina-Barrego.

 

  1. Objawy powikłań pocovidowych w kontekście wypadania włosów

 

Do 30% osób po covid-19, głównie kobiet, wykazuje wypadanie włosów o charakterze silniejszym lub umiarkowanym.  Najczęściej zauważalna utrata włosów rozpoczyna się około 2-3 miesięcy po przechorowaniu.  Sytuacja psychiczna osób których to dotyka drastycznie się pogarsza ponieważ ilość wypadających włosów jest niejednokrotnie bardzo duża.

Do grupy najczęstszych objawów covid-19 możemy zaliczyć: wzmożona potliwość, biegunka, gorączka, wymioty, brak pragnienia oraz apetytu. Niestety wszystkie te objawy wpływają destrukcyjnie na wzrost włosów i przy bardzo dużym ich nasileniu mogą doprowadzić do wyłysienia niektórych obszarów. Oczywiście nieco inaczej sytuacja przedstawia się u osób zaszczepionych ponieważ powyższe objawy będą się uwidaczniać w znacznie mniejszym stopniu przez co ryzyko destrukcji włosów jest zdecydowanie niższe.

Przy okazji powyższych objawów pojawia się również stres który wpływa destrukcyjnie na nasze włosy. Jest to spowodowane zwiększeniem stężenia kortyzolu. Hormon dostaje się do włosów i jest znany jako jeden z głównych sprawców wypadania włosów. Przy połączeniu typowych objawów covidowych ze stresem możemy się spodziewać osłabienia kondycji zdrowotnej cebulek włosów.

Utrata włosów po covid-19 nosi znamiona łysienia telogenowego.

Jak już było napisane w poprzednich artykułach wyróżniamy 3 fazy wzrostu włosów:

Anagen – Etap wzrostu włosów w którym znajduje się ich około 80%

Katagen – Etap tzw. Inwolucji włosa w którym znajduje się do 2% włosów

Telogen – Zastępowanie starego włosa nowym włosem. Szacunkowo w tej fazie jest około 20% włosów.

U ludzi widoczny jest proces apoptozy włosów czyli tzw. zastępowanie starych włosów nowymi (określony czas życia włosa).  Niestety pewne czynniki mogą ten proces zdecydowanie przyspieszyć. Niekorzystne warunki mogą wpłynąć na skrócenie fazy żywotności włosów i ich spotęgowaną utratę. Włosy są strukturami które jako jedne z pierwszych  w naszym organizmie alarmują o pewnych destrukcyjnych zmianach w naszym ciele a objawia się to oczywiście ich nadmiernym wypadaniem.

 

  1. Przyczyny wypadania włosów po covid-19

 

Do przyczyn łysienia telogenowego  (SARS-CoV-2) możemy zaliczyć:

– Farmakologia – (metotreksat, antykoagulanty, leki przeciwzakrzepowe, karbamazepina, leki dopaminergiczne, leki beta-adrenolityczne, fibraty,statyny)

-anemia

– stres

– niedobory

– diety, głodówki

– choroby zakaźne objawiające się wysoką temperaturą

– pewne choroby układu autoimmunologicznego

– cukrzyca

– zaburzenia zywienia (bulimia, anoreksja)

– Problemy z hormonami (nadczynność lub niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, złe funkcjonowanie przytarczyc)

Cały czas trwają badania w celu potwierdzenia obserwacji zaobserwowanych u osób które chorowały. Na dzisiaj możemy stwierdzić że podwyższona temperatura w sposób istotny wpływa na wypadanie włosów i istnieje korelacja między poziomem gorączki a ilością wypadanych włosów. Odnosi się to również do: osłabienia organizmu, odwodnienia, niedożywienia, ilości przyjmowanych leków (ibuprofen, paracetamol) czy przyjmowanych sterydów.

 

3.Działania jakie należy podjąć oraz leczenie

 

W celu rozwiązania problemu należy zacząć od analizy wyników badań morfologicznych (kompleksowa morfrologia oraz żelazo, ferrytyna, TSH, CRP, FT3, FT4, B6, B12, D3)

Inne działania:

– sprawdzenie struktury włosów

– określenie skali łysienia

– sprawdzenie stanu skóry włosów

– ustalenie przebiegu kuracji

Bardzo istotnym czynnikiem jest nieprzespanie czasu w którym należy podjąć działanie. Powinno się zaaplikować preparaty na skóre głowy które mają działanie biologicznie aktywne i będą stymulować podziały komórkowe zachodzące w mieszkach  włosowych co poprawi też keratynizację naszych włosów (Wzmocni je)

Preparaty które będą skuteczne w walce z wypadaniem włosów po covid-19  powinny zawierać:

Wyciąg z chinowca, peptydy, ekstrakt z pokrzywy, roślinne komórki macierzyste, witaminy B6 i B12, panthenol, kofeina, witamina  E.

Po covid-19 wiele osób boryka się z zaczerwieniem skóry na głowie. Należy doprowadzić go do szybkiej regeneracji. W sposób istotny po przebytej chorobie włosy są słabsze i bardziej matowe. Nawilżyć w sposób skuteczny skórę głowy możemy za pomocą olejku z siemienia lnianego lub maski arganowej z aloesem. Da to widoczny efekt w bardzo krótkim czasie. Skóra przestanie być sucha a włosy przestaną być matowe.  Stosowanie różnego rodzaju ekstraktów i szamponów powinno trwać minimum 3 miesiące.

Skutecznymi sposobami na wzmocnienie mieszków włosowych po SARS-CoV-2 mogą być również: mezoterapia igłowa, poddawanie włosów działaniu tlenu oraz terapia za pomocą osocza bogatopłytkowego.

Mezoterapia igłowa

W przypadku mezoterapii  igłowej następuje podawanie koktajlu do powierzchniowych warstw skóry. Znajdują się tam niezbędne substancje aktywne np. witaminy, peptydy czy mikroelementy. Zabiegom należy się poddać w seriach  najczęściej w ilości około 10 wykonywanych co dwa tygodnie. Po 3-4 zabiegach wypadanie włosów powinno być zahamowane. Po takiej terapii efekty powinny być widoczne w postaci nie tylko większej ilości włosów ale również stare włosy stają się grubsze i zdrowsze.

Podskórne podawanie tlenu

Aby efekty były widoczne należy poddać się infuzji tlenowej również około 10 razy. Podawanie tlenu następuje przy wykonaniu jego  wtłoczenia w określone wcześniej obszary przy użyciu również ampułki zawierającej określone, potrzebne do wzmocnienia włosów substancje aktywne. Czas trwania to około 30 minut i w przeciwieństwie do kuracji osoczem bogatopłytkowym jest bezbolesny.

Osocze bogatopłytkowe

Kuracja jest skuteczna i sprawdzona. Oczywiście nie załatwi to w pełni problemu łysienia androgenowego ale w istotny sposób przyczyni się do poprawy stanu naszych włosów.  Osocze jest oddzielane od czerwonych krwinek przez odwirowanie a z racji że jest to materiał biokompatybilny (pochodzi od nas samych) jest  w pełni  bezpieczny. Aby zauważyć efekty należy wykonać około 6 sesji w odstępie 5-6 tygodni. Końcowe efekty zauważymy około 3-4 miesiące po końcowej kuracji.