W historii medycyny odkryto już wiele sposobów, które pomagają w walce z łysieniem. Przeszczep włosów z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i to na tą metodę decyduje się coraz to większa grupa ludzi. Wynika to z faktu, że świadomość ludzi na temat transplantacji włosów jest coraz większa. Parę lat temu, mogliśmy słyszeć wynikające z niewiedzy społeczeństwa opinie, że przeszczep włosów to niebezpieczny zabieg. Nic bardziej mylnego! Fakty pokazują nam, że dzięki coraz większej popularności przeszczepu włosów – a co za tym idzie, rosnącego doświadczenia medyków, zabieg ten jest w pełni bezpieczny i praktycznie nieinwazyjny. Warto wspomnieć, że należy wybrać klinikę, która posiada odpowiednio wyedukowany i wyszkolony personel medyczny jak i zachowujący odpowiednie środki ostrożności. To właśnie doświadczenie i wiedza personelu pozwala na to, by zabieg był wykonany profesjonalnie.
Zalecenia przed zabiegiem
Jedną z pierwszych ważnych rzeczy, jest konsultacja przedzabiegowa. Pacjent powinien wypełnić odpowiedni formularz, w którym zawarte są informacje na temat aktualnego stanu zdrowia czy przyjmowanych leków. Jest to o tyle ważne, że stosowany podczas znieczulenia lek może wchodzić w interakcje z innymi stosowanymi przez pacjenta lekami, co może powodować skutki niepożądane.
Kolejnym zaleceniem jest odstawienie przynajmniej 10 dni przed zabiegiem leków hamujących krzepnięcia krwi (np. Aspiryna, Polopiryna) lub wymiana ich na preparaty heparyny drobnocząsteczkowej (np. Clexane). W przypadku osób chorych na cukrzycę, należy się skonsultować z diabetologiem przed wykonaniem zabiegu transplantacji. Pacjenci stosujący takie preparaty jak Loxon czy Minoxidil, są zobowiązani zaprzestać ich używania przynajmniej 10 dni przed zabiegiem. Wszystkie zalecenia są szczegółowo opisanie przed zabiegiem. Ponadto, istotny jest również wywiad przeprowadzony na temat historii rodziny i łysienia, który pomoże ocenić, czy pacjent może być zagrożony wystąpieniem zjawisk niepożądanych.
Etap zabiegu oraz zalecenia pozabiegowe
Jeśli chodzi o sam etap zabiegu, jest on bezinwazyjny i wykonywany na znieczuleniu miejscowym. Polega on na przeniesieniu bezpośrednio pojedynczych zespołów mieszkowych ze strefy dawczej do strefy biorczej. Jest to możliwe, za pomocą specjalnego narzędzia o wielkości o średnicy do 5 milimetrów. Dodatkowo należy przyjmować kilka dni po zabiegu odpowiedni antybiotyk oraz lek przeciwzapalny oraz stosować się do zaleceń pozabiegowych takich jak:
– unikanie ekspozycji włosów na działanie promieni słonecznych przez 3 miesiące po operacji
– unikanie intensywnych ćwiczeń przez 8 tygodni po operacji
– nie zakładanie czapek oraz innych nakryć głowy przez 2 tygodnie po operacji
– unikanie dotykania obszaru przeszczepionych włosów przez 10 dni po operacji
– inne, które są szczegółowo opisanie w zaleceniach pozabiegowych.
Przestrzegając tych zaleceń, niemal 2 dni po wykonanym przeszczepie można wrócić do normalnego funkcjonowania. Ludzi, którzy decydują się na zabieg przeszczepu włosów z roku na rok jest coraz więcej. Lotniska w Stambule przepełnione są osobami z charakterystycznymi opaskami i chustami po wykonanym zabiegu, a to potwierdza opinie, że zabieg ten jest w pełni bezpieczny.