Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

Łysienie jest dolegliwością która coraz częściej powoduje u nas uczucie dyskomfortu. Przyczyną łysienia są choroby skórne głowy ale też te ogólne powodujące coraz większe problemy zdrowotne.

 

Nadczynność tarczycy

Przy nadczynności tarczycy poziom hormonów ulega wzrostowi ponad normę. Metabolizm przyspiesza a wraz z nim tempo starzenia się włosa. Stają się one coraz bardziej delikatne i cienkie co finalnie prowadzi do ich wypadania. Podczas problemów z tarczycą proces łysienia może być równomierny na całej strukturze głowy lub tzn. plackowaty czyli uderzający w skórę głowy punktowo. Powstają wtedy na głowie puste place które są oddzielone prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Toczeń układowy

Jako choroba autoimmunologiczna może w organizmie spowodować wielkie spustoszenie. Jednym z podstawowych jej objawów jest przerzedzanie się włosów na głowie. Innymi oznakami charakterystycznymi choroby są rumień na twarzy w kształcie motyla, co uwidacznia się zaczerwienieniem obszaru policzków i nosa. Zmiany skórne przybierają czasem postać pokrzywki lub czerwonych krążków. Bardzo często pojawiają się obrzęki stawów którym towarzyszą silne bóle. Niekiedy występują też bóle mięśni i nadżerki w jamie ustnej.

Wypadanie włosów – zespół policystycznych jajników

Łysienie androgenowe u kobiet choć bardzo rzadkie pojawia się właśnie przy okazji tego schorzenia. Charakteryzuje się tym że włosy równomiernie się przerzedzają na skórze głowy. Przy tej chorobie obok wypadania włosów pojawiają się nadmierne odkładanie tłuszczu, rzadkie miesiączki występujące w niewielkich ilościach, bardzo duże problemy z cerą w szczególności z trądzikiem który może też się pojawiać na innych częściach ciała m.in. plecach, łokciach, klatce piersiowej. Czasem może też się pojawić nadmierne owłosienie na twarzy, pośladkach, udach czy plecach.

Anemia

Jest to problem zdrowotny który jest spowodowany niedoborem żelaza i powoduje niedokrwistość. Przy braku żelaza w naszym organizmie dochodzi do apatii i ciągłego zmęczenia bez wyraźnego powodu. Pojawiają się sińce pod oczami a cera i błona śluzowa tracą kolor. Wygląd osoby z niedokrwistością jest małoatrakcyjny ponieważ na pierwszy rzut oka widać zmęczenie na twarzy. Skóra jest bardzo sucha i szorstka. Stosowanie środków nawilżających nie przynosi określonego efektu. Włosy stają się źle odżywione, łamią się i rozdwajają na końcach.

Łysienie plackowate

To schorzenie ma charakter choroby na tle autoimmunologicznym. Obajwia się okrągłymi plamami na skórze głowy. Czasem następuje utrata włosów w okolicach łonowych.

Atopowe zapalenie skóry

Jest to schorzenie skóry które jest polega na genetycznie uwarunkowanej i nieprawidłowej reakcji na alergeny. Charakteryzuje się ponadprzeciętną suchością skóry oraz bardzo silnym świądem. Mieszki włosowe podczas przebiegu schorzenia są w niewystarczająco głęboki sposób osadzone w skórze co kończy się ich wypadaniem. Dodatkowym czynnikiem który stymuluje wypadanie włosów jest wspomniany świąd powodujący nieodpartą ochotę drapania się po głowie. Przy słabych mieszkach włosowych może to mieć opłakane skutki. Na atopowe zapalenie skóry jak dotąd nieznaleziono lekarstwa. Terapie które się stosuje maja za zadanie jedynie łagodzenia objawów.

Podniesienie temperatury ciała

Czasem silne infekcje mogą kończyć się gorączką i zwiększonym wypadaniem włosów. Wysoka temperatura ciała powoduje szybkie przejście włosów w stan spoczynku. Jest to chwilowe i w miarę poprawy sytuacji nasze włosy ulegają wzmocnieniu.

Trichotillomania (TTM) – przymusowe wyrywanie włosów

Jest to rodzaj zaburzenia które polega na ciągłym wyrywaniu sobie włosów z głowy, rzęs i brwi i braku możliwości zapanowania nad takimi ruchami. W dużej mierze odbywają się one podświadomie. Często temu problemowi towarzyszy inny o nazwie trichofagia – przymusowe zjadanie wyrwanych włosów. Jest to rodzaj zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Trichotillomani często towarzyszą bóle głowy, problemy ze snem, osłabienie pamięci i koncentracji. Problem najczęściej dotyczy kobiet i powodów tego schorzenia upatruje się w zmianach chemicznych w mózgu.

Łojotokowe zapalenie skóry

Jest to choroba zapalna skóry głowy w której występuje duża ilość gruczołów łojowych. Charakteryzuje ją długotrwały przebieg mogący doprowadzić do utraty włosów. Występuje silne złuszczenie naskórka.

Cukrzyca

Głównym problemem w cukrzycy jest podwyższony poziom glukozy. Następstwem tego jest zagęszczenie krwi i utrudniony jej przepływ. Mieszki włosowe stają się nieodżywione ponieważ nie są im dostarczane składniki odżywcze w odpowiednich ilościach.  Naczynia krwionośne w skórze głowy zostają uszkodzone. Bezpośrednią konsekwencją tej sytuacji jest zahamowanie wzrostu włosów. Włosy zostające w takiej sytuacji na dłużej tracą swoją witalność i stabilność co kończy się ich wypadaniem.

Borelioza

Problemy w utratą włosów następują w sytuacji kiedy borelioza ma długotrwały charakter  i przebiega  w postaci skórnej. Wtedy na skórze głowy pojawiają się czerwonosine zmiany, uczucie odrętwienia i wypadanie włosów. Często towarzyszą temu bóle stawów. Jest to proces odwracalny o ile uda się wyleczyć samą chorobę

Ostatnie wpisy

Menopauza a wypadanie włosów. Co to jest łysienie menopauzalne?

Menopauza a wypadanie włosów. Co to jest łysienie menopauzalne?

Menopauza a wypadanie włosów – jakie jest między nimi powiązanie? Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który przynosi ze sobą szereg zmian hormonalnych, fizycznych…
Chora wątroba a wypadanie włosów

Chora wątroba a wypadanie włosów

Chora wątroba a wypadanie włosów – czy te dwie rzeczy są ze sobą powiązane? Zdrowie naszej wątroby odgrywa kluczową rolę w ogólnym stanie organizmu. Jednak…
Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Prolaktyna i wypadanie włosów prawdopodobnie są ze sobą powiązane, co pokazują ostatnie badania naukowe. Wypadanie włosów to problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację