Mezoterapia reklamowana jest jako jeden ze skutecznych sposobów na walkę z łysieniem. Tak naprawdę jednak zabieg pomaga tylko określonym mieszkom włosowym i to w bardzo małym stopniu. Mezoterapia igłowa dzięki wielu nakłuciom pozwala na wprowadzenie w skórę odżywczych preparatów. Pobudza również uśpione cebulki włosów. Za pomocą iniekcji następuje wprowadzenie do skóry głowy bardzo dużej dawki witamin oraz minerałów. Podczas wykonywania zabiegu powstają mikrourazy ale maja one działanie regeneracyjne i aktywują cebulki włosów.
Podczas gdy następuje wzrost włosa nie wszyscy zdajemy sobie sprawę że jest on martwy. Żywe są natomiast mieszki włosowe. Przeciętny człowiek ma włosy na głowie w liczbie około 100 000 tys. Włosy mają różne cykle rozwoju co powoduje że gęstość u poszczególnych ludzi jest w zasadzie podobna. Włosy z głowy wypadają w liczbie około 70-100 i jest to całkowicie normalne. Jeżeli nasze włosy są zdrowe i nie cierpimy np. na łysienie androgenowe w miejsce każdego utraconego włosa wyrasta kolejny.
Poprzez liczne nakłucia w skórze głowy aplikuje się specjalnie przygotowane koktajle które mają na celu odżywienie skóry głowy lub środki farmakologiczne. Nakłucia następują nie głębiej niż 4 mm pod powierzchnią skóry. Najczęściej pod skórę wstrzykiwane są leki, witaminy, pierwiastki śladowe, regulatory hormonalne, aminokwasy, środki rozszerzające naczynia krwionośne. Mezoterapia jest zabiegiem który jest czasem stosowany w miejscach gdzie znajdują się przeszczepione implanty w celu ich szybszej regeneracji. Czasem zabiegi mezoterapii są stosowane kiedy zauważymy pierwsze symptomy wypadania włosów i chcemy ten proces zahamować i wzmocnić mieszki włosowe.
Mezoterapia od strony technicznej
Najpierw skórę głowy należy doprowadzić do odpowiedniego stanu. Powinna ona być przede wszystkim sucha. Dla niektórych zabieg wiąże się z dużym dyskomfortem i w celu zmniejszenia uczucia bólu stosuje się żel. Mikroiniekcje (nakłucia) stosuje się bardzo szybko zazwyczaj w odstępach około 2 cm. Jeżeli chodzi o sam zabieg to czas trwania wynosi około 30 minut i 35 do 40 zastrzyków. Każda sesja może trochę różnić się od drugiej. Pierwsze potencjalne wyniki powinny być widoczne po 3 lub 4 sesji.
Potencjalne efekty mezoterapii
Dzięki temu że następuje faktyczne pobudzenie mieszków włosowych można przyjąć że zabieg mezoterapii jest na swój sposób skuteczny. Działa odżywczo na tkankę włosów, regeneruje komórki naskórka i faktycznie usprawnia krążenie krwi. Warto jednak pamiętać że sprawdza się w zasadzie na początku problemów z łysieniem i nie wyeliminuje go całkowicie natomiast może go w istotny sposób ograniczyć lub wspomóc regenerację przeszczepionych mieszków włosowych.
Mankamenty mezoterapii
Dzięki temu że zabieg ingeruje tylko w wierzchnią część skóry głowy właściwie nie istnieje żadne ryzyko dla naszego zdrowia. Czasem jedynie mogą się pojawić lekkie swędzenia, stany zapalne czy bóle głowy. Sytuacje takie jednak należą do rzadkości. Po zabiegu w celu minimalizacji ryzyka zaleca się stosowanie kremów przeciwzapalnych . Nie należy korzystać z basenów lub saun. Wskazana jest również ochrona leczonego obszaru przed działaniem czynników zewnętrznych, głównie promieni słonecznych. Do osób które powinny odpuścić zabieg mezoterapii należą: nieletni, osoby poddające się chemioterapii, osoby borykające się z problemami układu krążenia, cukrzycy czy osoby z problemami z wątrobą czy nerkami.
Podczas mezoterapii stosuje się różne substancje mające na celu pobudzenie i wzmocnienie naszych mieszków włosowych. Jest to chyba najbardziej istotny element który spowoduje czy będziemy zadowoleni z końcowego efektu zabiegu.