Zadzwoń: 739 921 362 lub 737 168 813   Czynne codziennie 8:00-17:00

 

Wiele informacji w internecie wskazuje że słabe krążenie krwi w skórze przy włosach może wpływać negatywnie na ich wzrost a nawet prowadzić do ich wypadania.  Jest to prawdą. Słabe ukrwienie i brak dostępu krwi do włosów powoduje pozbawienie ich potrzebnych składników odżywczych oraz tlenu. W konsekwencji włosy mogą wypadać.

Jak zachowują się włosy przy nieprawidłowym krążeniu krwi

Na początek trzeba sobie uświadomić jaką tak naprawdę rolę pełni układ krwionośny. Układ ten odpowiada za transport substancji i składników odżywczych, tlenu, hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. U człowieka dzieje się to za pomocą krążenia krwi. Kiedy wszystko odbywa się prawidłowo komórki otrzymują właściwą ilość krwi która jest niezbędna do  rozwoju. W sytuacji odwrotnej niedobór krwi doprowadzi do obumierania komórek. Wpływa to na mieszki włosowe co zaburza ich właściwy rozwój.

W układzie krążenia są 2 rodzaje naczyń. Większe, czyli żyły i tętnice, które przepompowywują krew z i do serca. Po drugie naczynia wtórne, odpowiadające za przetransportowanie krwi do tkanek i komórek. Naczynia wtórne transportują krew również do mieszków włosowych. Dzięki mikrokrążeniu włosy są zaopatrywane w niezbędne składniki odżywcze i jest to klucz do tego żeby nasze włosy dobrze  się rozwijały. Mają pod dostatkiem tlenu i to też wpływa na ich zdrowie oraz sprawia że ich tempo wzrostu jest odpowiednie.

Złe ukrwienie głowy w sposób oczywisty wpływa na zwiększone wypadanie włosów. Najpierw stają się łamliwe i wolniej rosną ponieważ faza odpoczynku (telogenowa) przyspiesza. W konsekwencji finalnie prowadzi to do ich wypadania. Problemy powstają jednak bardzo powoli dzięki czemu człowiek może w odpowiedni sposób przeciwdziałać i ograniczyć wypadanie włosów.

Co dzieje się ze słabo ukrwionymi włosami ?

W sytuacji kiedy mieszki włosowe będą słabo ukrwione w dłuższym czasie doprowadzi to do ich miniaturyzacji.  Oznacza to mniej więcej zmniejszenie rozmiaru włosów i wydłużenie fazy wzrotu a w konsekwencji ich wypadanie. Powoduje to znaczną utraty gęstości niektórych stref. W takiej sytuacji powinniśmy podjąć określone kroki aby się temu skutecznie przeciwstawić.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na dietę, zniwelować nadwagę oraz ograniczyć spożywanie produktów bogatych w tłuszcze. Brak działania może doprowadzić do niedrożności naczyń krwionośnych oraz włosowatych które dostarczają krew do mieszków włosowych. Jeżeli w diecie jest zbyt dużo soli ma to również negatywny wpływ ponieważ powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Zdecydowanie dobrej kondycji włosów nie sprzyja stres. Wtedy naczynia krwionośne obkurczają się samoistnie. Jest to reakcja organizmu powodująca ograniczenie dopływu składników odżywczych i tlenu do włosów. Przy sytuacjach stresogennych następuje większe zapotrzebowanie na tlen i składniki odżywcze w innych miejscach organizmu i wzmaga się deficyt we włosach. Efekt jest taki że powstają zaburzenia a włosy tracą na witalności, stają się łamliwe i wypadają.

Inne sposoby wpływające na ograniczenie wypadania włosów

Dostępne są inne często bardziej skuteczne sposoby zahamowania procesu wypadania włosów. Jednym z najbardziej skutecznych jest leczenie farmakologiczne.  Preparaty farmaceutyczne poprawiają krążenie krwi.  Finasteryd i minoxidyl mają już potwierdzoną skuteczność na rynku. Finasteryd zatrzymuje DHT, który wywołuje wypadanie włosów przy łysieniu androgenowym. Minoxidyl zwiększa ukrwienie głowy i podnosi poziom substancji odżywczych. W oby dwóch przypadkach trzeba zwrócić uwagę na skutki uboczne.

Należy zwrócić uwagę też na mycie włosów zimną wodą, która pobudza krążenie w głowie. Absolutnie nie należy używać do mycia głowy gorącej wody ponieważ ma ona działanie destrukcyjne na włosy. Czasem można również się natknąć na informacje że na włosy głowy dobrze wpływa ich masowanie. Teoretycznie ma to sens  bo na jakiś czas poprawia się ukrwienie przez co włosy powinny się wzmacniać. Nie ma jednak potwierdzonych badań naukowych w tej kwestii.

Podsumowując istnieją różne możliwości żeby wzmocnić włosy albo spowolnić proces ich wypadania. W przypadku łysienia typu męskiego jedyną skuteczną metodą jest transplantacja włosów. Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do skorzystania z wiedzy naszych konsultantów Skymed Polska.

Ostatnie wpisy

Menopauza a wypadanie włosów. Co to jest łysienie menopauzalne?

Menopauza a wypadanie włosów. Co to jest łysienie menopauzalne?

Menopauza a wypadanie włosów – jakie jest między nimi powiązanie? Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który przynosi ze sobą szereg zmian hormonalnych, fizycznych…
Chora wątroba a wypadanie włosów

Chora wątroba a wypadanie włosów

Chora wątroba a wypadanie włosów – czy te dwie rzeczy są ze sobą powiązane? Zdrowie naszej wątroby odgrywa kluczową rolę w ogólnym stanie organizmu. Jednak…
Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Wysoka prolaktyna a wypadanie włosów

Prolaktyna i wypadanie włosów prawdopodobnie są ze sobą powiązane, co pokazują ostatnie badania naukowe. Wypadanie włosów to problem, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym…

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą SkyMed

Umów się na bezpłatną konsultację